Trwa ładowanie...
dgp0t34
10-03-2015 14:45

Lubuskie/ Interior udzielił pierwszych dotacji z funduszu na rozwinięcie biznesu

Park Technologiczny Interior w Nowej Soli (Lubuskie) przeznaczył 1,7 mln zł na pierwsze dotacje z funduszu, jakim dysponuje na wsparcie innowacyjnych przedsiębiorców - poinformował PAP Łukasz Rut z Organizacji Pracodawców Ziemi Lubuskiej.

Share
dgp0t34

Dotychczas do Interioru wpłynęło około 200 pomysłów na rozwinięcie własnego biznesu.

Pieniądze przeznaczone na wsparcie ludzi z innowacyjnymi pomysłami na działalność gospodarczą pochodzą z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, która wraz ze spółką zarządzająca Parkiem Interior stworzyła specjalny fundusz inwestycyjny w wysokości prawie 11 mln zł. Z tego źródła można uzyskać nawet do 1 mln zł dotacji. Oczywiście każdy biznesplan jest oceniany przez fachowców.

"Fundusz działa jak anioł biznesu. Jeśli pomysł, który trafi do Interiora będzie atrakcyjny, park zaproponuje pieniądze, które pozwolą na jego realizację. W zamian za udziały w nim. Park, choć finansuje inwestycje nawet w całości, nie ma dominującego wpływu na utworzoną spółkę. Bo to pomysłodawca ma być szefem przedsięwzięcia" - wyjaśnił Rut.

"Wiele pomysłów spłynęło z poza Lubuskiego. Wśród pomysłodawców są ludzie z Wrocławia, Warszawy, Łodzi, czy Krakowa. Ale są też pomysły z Zielonej Góry, czy Nowej Soli. Zależy nam w szczególności na lokalnych biznesach, chcielibyśmy wspierać ludzi tu, skąd i my jesteśmy. Jednak o decyzji o wsparciu inwestycyjnym decyduje ekonomia, a nie lokalny patriotyzm. Stąd gotowość do wspierania biznesów z Polski" - powiedział prezes Interiora Andrzej Matłoka.

dgp0t34

Ten nowosolski park wsparł dotychczas finansowo trzy biznesy, na łączną kwotę ponad 1,7 mln zł. Matłoka zapowiedział, że kilka kolejnych pomysłów otrzyma pieniądze wkrótce. "Do końca roku powinno ich być łącznie szesnaście. Dlatego Interior ogłosił nowy konkurs. Swoje wnioski można składać do końca marca. W puli jest jeszcze 8 mln zł" - dodał.

Informacje na temat zasad przyznawania dotacji na rozwinięcie własnego biznesu można znaleźć na stronie www.inkubator.parkinterior.pl

Szefowa inkubatora innowacji Interior Karolina Rudy przekazała, że niedawno dwadzieścia następnych osób zgłosiło się z pomysłami na swój unikatowy biznes. "Potrzeby finansowe mają różne. Od 100 tys. zł, do ponad miliona. Najczęściej obejmujemy udziały w spółkach w okolicach 500 tys. zł. Mamy jeszcze około 8 mln zł wolnego kapitału, więc na kilkanaście pomysłów pieniędzy jeszcze wystarczy" - dodała Rudy.

Wśród ostatnio zgłoszonych wniosków znalazły się projekty dotyczące wykorzystania nowoczesnych kanałów komunikacji, nowych technologii ochronne odzieży i elektronicznych systemów bezpieczeństwa żywności, a także pomysły związane z marketingiem, recyklingiem czy nowym podejściem do produkcji mebli.

dgp0t34

Park Technologiczny Interior w Nowej Soli rozpoczął działalność na początku 2013 r. Zarządza nim spółka, w której większość udziałów ma miasto Nowa Sól. Park znajduje się na granicy administracyjnej miasta w sąsiedztwie terenów Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Koszt jego budowy wyniósł 20 mln zł, z czego 50 proc. Nowa Sól pozyskała z Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego.

Na terenie parku są multimedialne sale wykładowe, sale konferencyjne, w pełni wyposażone powierzchnie biurowe i laboratoryjne - wyposażone w niezbędne urządzenia i oprogramowanie, oraz halę magazynowo-produkcyjną o powierzchni 1500 metrów kwadratowych. Wynajem tych powierzchni dedykowany jest zwłaszcza firmom, które wiążą swoją przyszłość z innowacyjnymi technologiami.

W ofercie parku są także usługi informacyjne, doradcze i promocyjne, a na terenie obiektu znajduje się nawet żłobek dla dzieci pracowników firm ze strefy ekonomicznej. Park jest pomysłodawcą konkursu dla młodych wynalazców. W Interiorze siedziby ma 18 firm z branż: elektrycznej, metalowej, informatycznej i doradczej. Mieści się tam także nowosolski oddział Organizacji Pracodawców Ziemi Lubuskiej.

dgp0t34
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dgp0t34
dgp0t34