Lubuskie/ Rozpoczęła się wiosenna migracja dzikich gęsi

Łagodna zima sprawia, że w Parku Narodowym "Ujście Warty" nieco wcześniej niż w minionych latach rozpoczęła się wiosenna migracja dzikich gęsi na ich tereny lęgowe.

Tereny obejmujące ujście Warty do Odry to w tej części Europy ważny punkt przystankowy dla migrujących ptaków, zarówno podczas ich jesiennych, jak i wiosennych przelotów.

Podczas ostatniego liczenia na porannym wylocie na terenie Parku naliczono ponad 30 tys. gęsi. Najwięcej jest gęsi zbożowej i białoczelnej, wśród nich można także wypatrzyć bernikle białolice. Jeszcze na początku lutego liczba gęsi północnych nie przekraczała 6 tys. osobników.

"Jest to początek wiosennej wędrówki gęsi z zachodniej Europy do Skandynawii i Rosji. Z zimowych akcentów przesiadują w parku jeszcze łabędzie krzykliwe w liczbie 3.000 ptaków. Jednak, gdy wiosenna aura się utrzyma się, łabędzie te w ślad za gęśmi polecą na północ, gdzie mają swoje tereny lęgowe" - powiedział PAP Michał Leszczyński z PN "Ujście Warty".

Mimo, że w kalendarzu jeszcze zima, to relatywnie wysokie temperatury powodują, że w przyrodzie zaczęło się przedwiośnie. Symptomów nadchodzącej zmiany pory roku w samym +Ujściu Warty+ i jego okolicach jest wiele.

Gęgawy - jedyne z gęsi gniazdujących w Polsce - latają już w parach, a drapieżne bieliki zaczęły wysiadywanie jaj. W okolicznych lasach można usłyszeć bębnienie dzięciołów i wiosenne odgłosy sikor, a w tle prawie wszędzie rozbrzmiewa klangor żurawi, które także przebywają w parach i niedługo będą przystępować do lęgów - dodał Leszczyński.

Park Narodowy "Ujście Warty" został utworzony w 2001 r. i zajmuje powierzchnię 8074 ha. Położony jest przy zachodniej granicy Polski, w części Pradoliny Toruńsko-Eberswaldzkiej, zwanej Kotliną Gorzowską. Na obszarze Parku zaobserwowano m.in. ponad 270 gatunków ptaków, z czego lęgi stwierdzono u więcej niż 170 gatunków. Kilkanaście z nich figuruje w Polskiej Czerwonej Księdze Zwierząt, np.: bączek, ohar, cyraneczka, mewa mała, kulik wielki.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)