Trwa ładowanie...

Ludzie wściekli, księża "krzyczą" coraz więcej. Na ślub kościelny stać coraz mniej osób

Ślub kościelny to coraz większy wydatek. Pary, które pragną połączyć się "świętym węzłem małżeńskim" muszą głębiej sięgać do portfeli. W mediach społecznościowych przetoczyła się burzliwa dyskusja na temat kwot, jakie należy zapłacić za udzielenie sakramentu.

Śluby kościelne są coraz droższe?Śluby kościelne są coraz droższe?Źródło: Getty Images
d104tg4

Śluby kościelne są w Polsce coraz droższe. Osoby, które zdecydują się powiedzieć sakramentalne "tak" w murach katolickiej świątyni muszą liczyć się z naprawdę niemałymi wydatkami. Wiele osób nie kryje swojego oburzenia.

Ślub. Ile to kosztuje?

Portal colaska.pl wskazuje, że ceny są zróżnicowane — w zależności od regionu oraz parafii. Najtaniej zapłacić należy w Gdyni, gdzie "cennik" zaczyna się od 600 złotych, nieco więcej kościelna uroczystość będzie kosztowała w Łodzi, Lublinie czy Wrocławiu. Tam za posługę kapłańską liczy się od 800 zł w górę.

Episkopat do wymiany? "Papież nie może faworyzować Polaków"

Te kwoty zdają się jednak niewygórowane przy najdroższych parafiach. Kołbaskowo, Grodzisk Mazowiecki, czy Radzyń Podlaski to miejscowości, które należą do najdroższych w Polsce, jeżeli chodzi o cenę ślubu. Jak podaje portal zbierający informacje o kosztach posługi, duchowni w tych miejscowościach życzą sobie nawet 2000 zł.

d104tg4

Można też symbolicznie

Jak Polska długa i szeroka, tak nie ma jednej ceny za posługę w ceremonii ślubu. Portal colaska.pl rozpoczyna swój ranking od parafii Św. Józefa Robotnika w Wałbrzychu — tam za udzielenie sakramentu zapłacimy jedynie 50 zł. Opłata ta zdaje się symboliczna. Na liście rankingowej znalazło się ponad 100 parafii, gdzie za ślub trzeba zapłacić mniej niż 150 złotych, kolejnych 170 parafii życzy sobie kwoty z przedziału 150-300 zł.

Na liście parafii, które za udzielenie ślubu biorą mniej niż 500 złotych, wyliczyliśmy łącznie ponad 550 parafii, co stanowi... nieco ponad pół procenta wszystkich parafii w Polsce.

Średnia dla wszystkich parafii, jakie zostały opisane w rankingu to 750 zł. Warto jednak zwrócić uwagę, że najwyższe ceny, czyli większe lub równe 1500 zł stosuje ponad 150 parafii.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d104tg4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d104tg4