Lutowy komunikat daje sygnał rynkom, że RPP ma sytuację pod kontrolą - prezes NBP

...

05.02.2014 | aktual.: 05.02.2014 16:53

05.02. Warszawa (PAP) - Komunikatem po lutowym posiedzeniu RPP daje sygnał rynkom, że ma sytuację pod kontrolą - poinformował prezes NBP Marek Belka.

"Mamy sytuację, o której każdy prowadzący politykę gospodarczą, a szczególnie politykę pieniężną, może marzyć. Jeżeli gospodarka przyspiesza, a inflacja pozostaje pod kontrolą i w dającej się przewidzieć perspektywie będzie się utrzymywać na super niskim poziomie, to można powiedzieć, że żyjemy w najlepszym z możliwych światów" - powiedział Belka na konferencji prasowej po lutowym posiedzeniu Rady.

"Przyspieszenie gospodarki następuje z bardzo niskiego poziomu, luka popytowa w dalszym ciągu jest znacząca i jej zamykanie będzie odbywać się stopniowo. Mamy więc jeszcze trochę przestrzeni. Widać to na rynku pracy, poprawa jest bardzo stopniowa i nie charakteryzuje jej wzrost wynagrodzeń, tylko pewien wzrost zatrudnienia" - dodał.

Prezes NBP dodał, że brak oprócz wewnętrznej presji inflacyjnej, nie ma także impulsów proinflacyjnych z otoczenia Polski.

"Mamy dzisiaj okres uspokojenia na rynkach surowcowych, na rynku żywnościowym, nie ma importu inflacji z naszych podstawowych rynków handlowych. To jest sytuacja, w której mogą współistnieć dwa zjawiska: przyspieszenie wzrostu i niska inflacja" - ocenia Belka.

"Nie widzę powodów, żeby w związku z tym wykonywać nerwowe ruchy. Jest bardzo dobra sytuacja, aby kontynuować to nasze podejście. Tekst komunikatu jest demonstracyjnie repliką w tych najważniejszych paragrafach. Chcieliśmy dać tym samym silny sygnał dla rynku, że czujemy, że mamy sytuację pod kontrolą i nie ma powodów, żeby zmieniać podejście" - dodał.

Rada Polityki Pieniężnej na lutowym posiedzeniu pozostawiła stopy procentowe na niezmienionym poziomie, referencyjna stopa procentowa NBP wynosić będzie nadal 2,50 proc. w skali rocznej.

Rada kolejny miesiąc podtrzymała ocenę, że stopy procentowe powinny pozostać na obecnym poziomie co najmniej do końca pierwszego półrocza br., a wcześniejsze obniżki stóp oraz ich późniejsze utrzymanie sprzyja ożywieniu gospodarczemu, stopniowemu powrotowi CPI do celu oraz stabilizacji na rynkach. (PAP)

jba/ bg/ jtt/

Źródło artykułu:PAP
inflacjafinansestopy
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)