MAC: kolejne spotkania polskiej delegacji w Pekinie (komunikat)
...
10.04.2013 17:46
10.04. Warszawa - MAC informuje:
10 kwietnia br. w Pekinie odbyły się kolejne spotkania polskiej delegacji, której przewodniczy Michał Boni, minister administracji i cyfryzacji.
Rozmowy z przedstawicielami chińskiego Ministerstwa Edukacji zaowocowały propozycją nawiązania współpracy i wymiany doświadczeń pomiędzy oboma krajami w zakresie cyfrowej edukacji. W ciągu najbliższych kilku miesięcy strony przygotują raport, który pokaże plany działań obu państw w obszarze cyfryzacji edukacji, tak aby dokładnej określić potencjalny zakres współpracy. Strona chińska już wstępnie zadeklarowała uczestnictwo w międzynarodowym "szczycie wielkiej koalicji na rzecz e-umiejętności", który pod koniec maja br. odbędzie się w Warszawie. Będzie to okazja do zaprezentowania dotychczasowego dorobku w dziedzinie cyfryzacji edukacji oraz przykładów możliwego zastosowania nowych technologii i e-zasobów edukacyjnych.
"Władze Chin dużą wagę przykładają do tego, aby informatyzacja była wiodącą sferą. Kiedy kształcimy ludzi dla przyszłości, posiadanie kompetencji informatycznych stanowi jeden z podstawowych wymogów. Przywiązujemy coraz większą wagę do włączania nowych technologii w proces dydaktyczny i szkolenia nauczycieli. Chcemy też bardziej wykorzystywać już istniejące w internecie zasoby - podnosząc stopień ich wykorzystania w dydaktyce. Jest duża potrzeba zacieśniania współpracy z innymi resortami, ze względu na powiązanie edukacji z wieloma obszarami, w tym szczególnie gdy mówimy o cyfryzacji" - podkreślił Pan Du Zhanyuan - wiceminister edukacji, odpowiedzialny w resorcie za informatyzację.
"Jeśli nasze kraje chcą mieć silną pozycję i sprzyjać rozwojowi gospodarczemu, musimy uświadomić sobie, że edukacja trwa cale życie. Niezmiernie istotne jest to, aby budować nowoczesne podstawy nauczania poprzez takie program jak np.: "Cyfrowa Szkoła", czy zmniejszać dystans technologiczny między pokoleniami, tak jak z powodzeniem czyni to program "Latarnicy 50+. Aby uczniowie ucząc sie w szkole dysponowali kompetencjami cyfrowymi, niezbędne jest użycie zarówno sprzętu, jak i nowych technologii oraz przygotowanie nauczycieli, aby umieli z tych technik i zasobów cyfrowych korzystać." - mówił minister administracji i cyfryzacji Michał Boni.
Delegacja spotkała się także z korporacją uniwersytecką Tongfang - potentatem rynkowym i badawczym m.in. na rynku technologii informatycznych, rozwiązań typu "smart cities", produktów i usług dla energetyki czy ochrony środowiska. Firma oferuje innowacyjne rozwiązania biznesowe i teleinformatyczne dedykowane administracji samorządowej. Z kolei w trakcie wizyty w Chińskiej Akademii Technologii Kosmicznych należącej do China Aerospace Science and Technology Corporation (CASC) - chińskiego odpowiednika Agencji Badań Kosmicznych, polska spółka TTcomm podpisała z China Great Wall Industry Corporation (spółką należącą do CASC) list o współpracy dot. telekomunikacji satelitarnej.
Minister Michał Boni stwierdził, że: "Rolą państwa jest wspieranie kontaktów na poziomie międzynarodowym, które mogą zaowocować współpracą przedsiębiorców oraz określenie ram działania - zostawiając biznesowi przygotowanie oferty na rynek, prowadzenie negocjacji i konkurencyjnych działań rynkowych."
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)
kom/ abuj/