MAC: minister Boni spotkał się z przedst. kościołów i zw. wyznaniowych (komunikat)
...
05.11. Warszawa - MAC informuje:
Podczas spotkania omówiono uwagi zgłoszone przez kościoły i inne związki wyznaniowe w trakcie konsultacji społecznych do projektu ustawy o zmianie ustawy o gwarancjach wolności sumienia i wyznania oraz niektórych innych ustaw.
Minister zauważył, że strona rządowa jest otwarta na sugestie i uwagi przedstawione podczas konsultacji, dlatego dla lepszego zsynchronizowania działań powołane zostaną zespoły robocze w celu stworzenia konkretnych zapisów umów. Zdaniem ministra Boniego: "nowe warunki, związane ze zmianą ustawy o finansach publicznych, dają możliwość przyjęcia tego mechanizmu rozliczania od 1 stycznia 2015 roku, przy możliwości przyjęcia modelu trzyletniego okresu przejściowego, ważnego dla analizy zmian sposobu finansowania kościołów i związków wyznaniowych".
Kościoły wyraziły zadowolenie, że zagadnienia techniczno - organizacyjne zostaną doprecyzowane podczas prac zespołów nad umowami. Jednymi z ważnych tematów omawianych podczas spotkań zespołów będą m.in. sprawy tzw. kwot gwarantowanych, współrozliczania się małżonków w ramach dobrowolnego odpisu podatkowego na rzecz kościołów i związków wyznaniowych oraz zakresu dt. odpowiedzialności Zakładu Ubezpieczeń SpołecznychUbezpieczeń Społecznych w kwestiach związanych z funkcjonowaniem odpisu.
Kolejnym elementem spotkania był temat obecności kościołów i innych związków wyznaniowych w publicznych programach radiowych i telewizyjnych.
Krzysztof Górski, redaktor w Naczelnej Redakcji Religijnej Polskiego Radia, podzielił się z zebranymi uwagami dt. współpracy z kościołami i związkami wyznaniowymi. Nadawanie i zasięg programów religijnych ma ścisły związek m.in. z wydarzeniami ekumenicznymi i ważnymi zagadnieniami ewangelizacji i nauki poszczególnych kościołów i związków religijnych. Zdaniem Krzysztofa Górskiego, Polskie Radio w ramach swoich możliwości antenowych, technicznych i programowych stara się jak najszerzej prezentować tematy związane z kościołami i potrzebami religijnymi kościołów.
Zdaniem ministra Boniego, trzeba rozmawiać nad możliwościami szerokiego udostępniania programów religijnych za pomocą Internetu, nie tylko jako bieżących informacji, ale także jako skarbnicy wiedzy religijnej i historycznej. Zdaniem ministra Boniego: "taki kierunek działania, wspomagany nowoczesnymi technologiami, jest nieodzownym elementem społecznej, współczesnej przestrzeni cyfrowej, w której jest oczywiste miejsce dla działalności ekumenicznej i religijnej kościołów i związków wyznaniowych". Mariusz Kosieradzki, zastępca dyrektora Biura Koordynacji Programowej Telewizji Polskiej S.A. , mówił o audycjach emitowanych na antenach Telewizji Publicznej, zasięgu w ramach czasu antenowego i posiadanych przez Telewizję środków finansowych. Najwięcej audycji ekumenicznych - według Mariusza Kosieradzkiego - pojawia się na antenie Programu 2 TVP ale także odpowiednio proporcjonalnie w innych kanałach telewizji publicznej, w tym kanałach tematycznych.
Kościoły z zadowoleniem przyjęły rozpoczęcie dyskusji nt. możliwości współpracy z mediami publicznymi. To, zdaniem przedstawicieli kościołów, jest elementem dobrego otwarcia na tematy związane z ich obecnością w medialnej przestrzeni publicznej.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)
kom/ kos/