Trwa ładowanie...
d1eyl4m

MAC: Parlament Europejski za zniesieniem roamingu do końca 2015 r. (komunikat)

...

d1eyl4m

03.04. Warszawa - MAC informuje:

Ostateczne zniesienie roamingu za rozmowy, sms-y i transfer danych w sprzedaży detalicznej do końca 2015 r. - to najważniejsza wiadomość dla konsumentów w Polsce i całej Europy, która płynie z Parlamentu Europejskiego. Europosłowie przyjęli dziś swoje stanowisko do tzw. pakietu telekomunikacyjnego.

- Przy otwartych granicach w Unii Europejskiej, smsy z opłatami roamingowymi to właściwie jedyna rzecz, która przypomina nam, że jesteśmy już w innym państwie. Zniesienie roamingu i wzmocnienie praw konsumenta to propozycje, które chcemy poprzeć negocjując ten pakiet z państwami członkowskimi - powiedział Rafał Trzaskowski, minister administracji i cyfryzacji, odpowiedzialny za negocjacje pakietu telekomunikacyjnego w Radzie Unii Europejskiej.

Parlament Europejski chce, by już od 1 lipca 2014 r., maksymalna stawka roamingu za 1 minutę rozmowy wychodzącej wynosiła 97groszy, za rozmowę przychodzącą - 26 groszy, a za transfer 1MB danych - 1,02 zł. Proponuje również ustanowienie zasady "fair use", czyli możliwości ustanawiania przez dostawców usług pakietów wykorzystywania minut/transmisji danych, do wysokości których opłaty roamingowe nie będą pobierane. Po wykorzystaniu limitu pobierane opłaty nie będą mogły być wyższe niż określone przez przepisy już obowiązujące.

d1eyl4m

- Warto zauważyć, że pewne - ważne z punktu widzenia konsumenta - propozycje pakietu telekomunikacyjnego funkcjonują już w Polsce. Już dziś mamy dostęp do informacji o wykorzystaniu przez nas usług np. transmisji danych i możliwość ustalenia limitów naszej konsumpcji w sieciach mobilnych. Dostawcy mobilnego Internetu już dziś oferują nam pakiety transmisji danych, po przekroczeniu których otrzymamy od dostawcy stosowną informację - podkreślił minister Rafał Trzaskowski.

Pozostaje wciąż kwestia tzw. neutralności sieci, czyli zasady, która mówi o zarządzaniu ruchem w sieci, która nie: dyskryminuje, ogranicza lub ingeruje w ten ruch niezależnie od nadawcy, odbiorcy, rodzaju, treści, sprzętu, aplikacji czy usługi.

Jednoczesne usankcjonowanie w pakiecie telekomunikacyjnym tzw. usług specjalistycznych, pod którymi kryją się usługi o wysokiej jakości (jak np. wideokonferencje czy IPTV) wzbudza wątpliwości, czy takie usługi nie doprowadzą do dyskryminacji innych treści w internecie o ograniczonej przepustowości.

- Co do neutralności sieci oraz efektu, jaki będą miały na nią usługi specjalistyczne pozostaje wciąż wiele wątpliwości. Debata w Parlamencie Europejskim uświadomiła nam, że kwestia ta wymaga dodatkowych konsultacji społecznych, które jako ministerstwo administracji i cyfryzacji zamierzamy przeprowadzić - zaznaczył minister Trzaskowski.

d1eyl4m

Aby nowe przepisy weszły w życie, musi dojść do porozumienia między Parlamentem Europejskim a reprezentującą państwa członkowskie Radą Unii Europejskiej. Stanowisko tej ostatniej, pozwalające na rozpoczęcie negocjacji, zostanie przyjęte prawdopodobnie do końca 2014 r. Polska należy do zwolenników szybkiego przyjęcia pakietu telekomunikacyjnego.

Łącząc Europę - Connected Continent: https://mac.gov.pl/konsultacje/laczac-europe-connected-continent-projekt-ue

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ amt/

d1eyl4m
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1eyl4m