Trwa ładowanie...
da37p1i

MAC: Sejm przyjął nową ustawę o zbiórkach publicznych (komunikat)

...

Share
da37p1i

24.01. Warszawa - MAC informuje:

Sejm przyjął w dziś (24 stycznia 2014 r.) rządowy projekt ustawy o zasadach prowadzenia zbiórek publicznych przygotowany przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji. Za było 301 posłów, przeciw - 5, a 125 wstrzymało się od głosu. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Ustawa zmienia przepisy dotyczące zbiórek publicznych, obowiązujące od 1933 roku. Projekt ustawy wprowadza następujące ułatwienia w zasadach przeprowadzania zbiórek:

- Zbiórka pieniędzy na określony cel, przez przelewy na konto, nie będzie podlegała regulacji dotyczącej zbiórek publicznych. Jednak przy zbiórce na cele inwestycyjne mogą obowiązywać przepisy regulujące inwestycje finansowe.

da37p1i

- Ustawa o zasadach prowadzenia zbiórek publicznych będzie dotyczyć tylko tego rodzaju zbiórek, gdzie nie ma śladów przepływu środków, a darczyńca pozostaje anonimowy.

- Dla zbiórek organizowanych w przestrzeni publicznej, gdzie darczyńca i zbierający nie znają się wprowadzone zostaną znaczne ułatwienia, m.in. znosi obowiązek uzyskiwania "pozwoleń" na zbiórkę publiczną, które zastąpione zostaną prostymi zgłoszeniami drogą elektroniczną.

- Zgłoszenia i sprawozdania będą dostępne online dla wszystkich na jednym portalu. Ułatwi to kontrolę społeczną.

- Zniesiona zostanie opłata skarbowa dla organizatorów zbiórek oraz obowiązek publikacji sprawozdań w prasie.

da37p1i

Ustawa ta była szeroko konsultowana. Pracując nad nią Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji korzystało z wiedzy działaczy społecznych i organizacji pozarządowych.

Więcej informacji na stronie: www.mac.gov.pl

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ aja/

da37p1i
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
da37p1i
da37p1i