MAC ws. programu dot. informatyzacji państwa (komunikat)

...

08.01.2014 13:00

08.01. Warszawa - MAC informuje:

8 stycznia br. Rada Ministrów przyjęła Program Zintegrowanej Informatyzacji Państwa (PZIP), Narodowy Plan Szerokopasmowy (NPS) oraz Program Operacyjny Polska Cyfrowa 2014-2020 (PO PC).

Program Zintegrowanej Informatyzacji Państwa (PZIP)

PZIP to strategiczny dokument opisujący działania rządu zmierzające do dostarczenia społeczeństwu wysokiej jakości elektronicznych usług publicznych. Celem programu jest stworzenie spójnego, logicznego i sprawnego systemu informacyjnego państwa, dostarczającego e-usługi na poziomie krajowym i europejskim w sposób efektywny pod względem jakości i kosztów.

Program zapewni współpracę istniejących oraz nowych systemów teleinformatycznych administracji publicznej, eliminując jednocześnie powielające się dotychczas funkcjonalności. Wypełnienie celów PZIP mierzone będzie odsetkiem obywateli i przedsiębiorców korzystających z e-usług administracji publicznej oraz poziomem satysfakcji użytkowników.

PZIP wskazuje obszary priorytetowe, w których rozwijać mają się e-usługi. To m.in. rynek pracy, w tym możliwość poszukiwania elektronicznego przeglądania ofert pracy pochodzących z sektora publicznego z całego kraju, ochrona zdrowia, prowadzenie działalności gospodarczej i sprawy podatkowe.

Założenia Programu Zintegrowanej Informatyzacji Państwa:

- jedno miejsce, z którego można się dostać do e-usług. Zgodnie z założeniem ma nim być udoskonalona elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej (ePUAP). Profil zaufany ePUAP (rodzaj darmowego podpisu elektronicznego)
był podstawowym sposobem weryfikowania tożsamości obywatela w kontaktach z administracją publiczną przez internet;

- narzędzia informatyczne powinny być wykorzystane dla otwartego rządu, który będzie w stanie w większym stopniu włączać obywateli w podejmowanie decyzji oraz wykorzystywać ich wiedzę i umiejętności;

- wykorzystanie potencjału informacji sektora publicznego. Dostęp do tych informacji to nie tylko większa przejrzystość administracji publicznej, lecz również ważny czynnik rozwoju społeczeństwa informacyjnego. Poszerza uczestnictwa w kulturze cyfrowej podnosi kapitał twórczego obywateli i zwiększa ich aktywności i zaangażowania w życie publiczne.

PZIP powstał w ścisłej współpracy z pozostałymi resortami i instytucjami publicznymi, które aktywnie będą uczestniczyć w realizacji działań przewidzianych w programie i wynikających z niego przedsięwzięć związanych z informatyzacją państwa. Realizacja PZIP będzie angażowała również jednostki samorządu terytorialnego oraz uwzględniała ich dotychczasowy dorobek.

Narodowy Plan Szerokopasmowy (NPS)

Narodowy Plan Szerokopasmowy jest pierwszym w Polsce tak kompleksowym programem rozwoju sieci szerokopasmowych, wyznaczającym kierunki działań w perspektywie 2020 r. w celu zapewnienia powszechnego dostępu do szybkiego internetu. Przyjmując ten plan Polska dołącza do grupy krajów, które dzięki realizacji swoich planów rozwoju sieci szerokopasmowych, budują nowoczesną infrastrukturę szerokopasmową.

Według raportu ITU zatytułowanego "Planning for Progress: why National Broadband Plans Matter" kraje z narodowymi planami szerokopasmowymi mają średnio o 8,7 proc. wyższą penetrację stacjonarnym szerokopasmowym internetem niż kraje bez takich programów. Już teraz Polska posiada więcej nowoczesnych łączy światłowodowych niż takie kraje jak Francja, czy Włochy (dane: OECD, 2013 r.(1))
.

Dzięki przyjęciu i realizacji Narodowego Planu Szerokopasmowego (NPS) dostęp do szybkich usług szerokopasmowych uzyska prawie 16,5 mln Polaków. To z kolei spowoduje, że w Polsce do 2020 r. znikną bariery w dostępie do szybkich usług zarówno dla mieszkańców, jak i dla biznesu.

W pełni wykorzystany zostanie potencjał prowadzonych procesów informatyzacji administracji publicznej, usprawniając jej działanie i obniżając koszty zarówno dla mieszkańców, biznesu, jak i samych urzędów.

Dzięki pełnej dostępności szybkich usług wzrośnie konkurencyjność całego kraju i jej regionów, uruchomiony zostanie potencjał wzrostu PKB, produktywności i zatrudnienia wynikające z szerszego zastosowania internetu i technik informatycznych.

NPS będzie realizowany w latach 2014-2020, a za jego koordynację i nadzór nad realizacją będzie odpowiadał minister administracji i cyfryzacji.

Program Operacyjny Polska Cyfrowa 2014-2020

Program Operacyjny Polska Cyfrowa 2014-2020, przygotowany przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji oraz Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju, ma być istotnym narzędziem do wykorzystywania przez Polskę prorozwojowych możliwości technologii cyfrowych. Jego celem jest wykorzystanie potencjału cyfrowego do poprawy jakości życia.

MAC wychodzi z założenia, że pełne wykorzystanie potencjału nowoczesnych technologii wymaga nie tylko budowy infrastruktury i usług, ale także wspierania kompetencji cyfrowych Polaków.

Głównymi odbiorcami wsparcia w ramach POPC będą: przedsiębiorcy telekomunikacyjni, jednostki administracji rządowej oraz jednostki im podległe, jednostki naukowe, konsorcja ww. jednostek z przedsiębiorstwami, organizacjami pozarządowymi lub jednostkami naukowymi, państwowe organizacje kultury, organizacje pozarządowe, przedsiębiorstwa, jednostki samorządu terytorialnego.

W ramach programu planuje się realizację 4 osi priorytetowych:

I. Oś priorytetowa I Powszechny dostęp do szybkiego internetu - alokacja 1 020 276 000 EUR

Głównym celem jest ograniczenie terytorialnych różnic w możliwości dostępu do szerokopasmowego internetu o wysokich przepustowościach. W ramach tych działań wspierany będzie rozwój nowoczesnej infrastruktury szerokopasmowej na obszarach nieatrakcyjnych ekonomicznie (głównie obszary wiejskiej i słabo zaludnione). Dostęp do szybkiego internetu na tych obszarach nie będzie możliwy bez wsparcia środkami publicznymi. Program obejmie obszar około 1/3 gmin w Polsce.

II. Oś priorytetowa II e-administracja i otwarty rząd - alokacja 1 039 800 000 EUR

W ramach POPC wsparcie skierowane będzie przede wszystkim do jednostek administracji rządowej i jednostek im podległych, obejmując projekty o znaczeniu ogólnopolskim, z uwzględnieniem preferencji dla obszarów wskazanych w Planie Zintegrowanej Informatyzacji Państwa.

Główne cele to podniesienie dostępności i jakości e-usług publicznych, poprawa cyfrowej efektywności urzędów, zwiększenie dostępności wykorzystania informacji sektora publicznego.

III. Oś priorytetowa III Cyfrowa aktywizacja społeczeństwa - alokacja 135 000 000 EUR Główne cele to e-integracja i e-aktywizacja na rzecz zwiększenia aktywności oraz jakości korzystania z internetu oraz pobudzanie potencjału uzdolnionych programistów dla zwiększenia zastosowania rozwiązań cyfrowych w gospodarce i administracji.

Obejmuje ona wykorzystanie lokalnych centrów aktywności do działań w zakresie cyfrowej integracji i aktywizacji, wsparcie inicjatyw społecznych na rzecz aktywizacji cyfrowej oraz e-integracji, a także kampanie edukacyjno-informacyjne na rzecz zwiększenia znaczenia e-umiejętności oraz upowszechniania korzyści z wykorzystywania technologii cyfrowych.

IV. Oś priorytetowa IV Pomoc techniczna

Ma na celu wsparcie procesu zarządzania i wdrażania programu oraz informacja, promocja i doradztwo.

Całość alokacji na program wynosi 2 255,6 mln EUR.

Więcej informacji: www.mac.gov.pl

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ aja/

Źródło artykułu:PAP
medianaukamac
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)