MAC ws. projekt ustawy o zmianie ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne (komunikat)
...
29.04. Warszawa - MAC informuje:
Na dzisiejszym posiedzeniu Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne. Zmiana ustawy była konieczna, ponieważ w czerwcu 2013 r. Trybunał Konstytucyjny stwierdził niezgodność z Konstytucją RP zawartych w niej przepisów - na ich podstawie wysokość opłat za czynności związane m.in. z prowadzeniem państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego, czy wykonywaniem wypisów i wyrysów określona została w rozporządzeniu, a nie w ustawie.
Dzięki umożliwieniu płynnego udostępniania materiałów i danych z państwowego zasobu nowelizacja powinna wpłynąć pozytywnie na cały proces inwestycyjny w Polsce. Wprowadza ona nowe zasady pobierania opłat i wprost określa ich wysokość. Projekt ustawy przewiduje też zwolnienie z opłat za udostępnianie danych w postaci elektronicznej do celów edukacyjnych takim podmiotom jak jednostki oświaty, szkoły wyższe oraz organizacje pozarządowe, jak również do celów związanych z prowadzeniem badań naukowych.
Niezależnie od powyższego, bez żadnych ograniczeń bezpłatnie udostępniane będą cztery zbiory danych:
- państwowego rejestru granic i powierzchni jednostek podziałów terytorialnych kraju,
- państwowego rejestru nazw geograficznych,
- zawarte w bazie danych obiektów ogólnogeograficznych,
- dotyczące numerycznego modelu terenu o interwale siatki co najmniej 100 m.
Wśród innych zmian warto wymienić doprecyzowanie zasad koordynacji sytuowania projektowanych sieci uzbrojenia terenu, co przyczyni się do eliminacji barier w procesie inwestycyjnym.
Zmiany w przyjętej nowelizacji dotyczą też ewidencji miejscowości, ulic i adresów. Od teraz, poza danymi dotyczącymi budynków mieszkalnych i innych przeznaczonych do przebywania ludzi, znajdą się w niej także obiekty takie jak: parkingi, garaże czy wejścia do parków.
W odniesieniu do odpowiedzialności dyscyplinarnej geodetów wprowadzono przedawnienie karalności oraz zatarcie skazania, a także dwuinstancyjny tryb postępowania dyscyplinarnego.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)
kom/ kfk/