MAC ws. Szerokiego Porozumienia na rzecz Umiejętności Cyfrowych (komunikat)
...
03.07. Warszawa - MAC informuje:
Inauguracja Szerokiego Porozumienia na rzecz Umiejętności Cyfrowych z udziałem komisarz ds. agendy cyfrowej Neelie Kroes, ministra administracji i cyfryzacji Michała Boniego oraz lidera cyfryzacji w Polsce Włodzimierza Marcińskiego miała miejsce 3 lipca (w środę) w Pałacu Prezydenckim w Warszawie.
Z inicjatywą porozumienia wystąpili Michał Boni, minister administracji i cyfryzacji oraz Włodzimierz Marciński, przy wsparciu grupy organizacji pozarządowych. Patronat nad inicjatywą objął prezydent RP Bronisław Komorowski.
Podczas inauguracji minister administracji i cyfryzacji, mówiąc o celach porozumienia, podkreślał, że "cyfryzacja daje naszym ideom szerszy zasięg". Jako dobry przykład kampanii, która rozpowszechniła się właśnie dzięki internetowi, a zwłaszcza mediom społecznościowym wymienił akcję "Mam haka na raka".
Szef MAC mówił o projektach, realizowanych przez resort cyfryzacji - m.in. o projekcie "Cyfrowa Szkoła", realizowanym z Ministerstwem Edukacji Narodowej. Podkreślił znaczenie akcji "Latarnicy Polski Cyfrowej", w której wolontariusze, rozmawiając ze starszymi osobami, uczą e-wykluczonych jak poruszać się w sieci. Z punktu widzenia podnoszenia kompetencji cyfrowych to niezwykle istotne, gdyż spośród 13 milionów Polaków z generacji 50+ 10 mln nie korzysta z internetu.
"Internet stwarza także możliwość budowy otwartego rządu. To wielka wartość państwa optimum" - powiedział minister Boni, mówiąc o konsultacjach społecznych projektów prowadzonych m.in. przez MAC. "Liczę na współpracę, bo dziś w pojedynkę nikt nie da sobie rady" - podkreślił Michał Boni.
Włodzimierz Marciński - lider cyfryzacji również zaakcentował ogromną potrzebę współpracy i synergii działań. "To przynosi efekty" - powiedział.
Biorąca udział w spotkaniu komisarz ds. agendy cyfrowej Neelie Kroes przypomniała, że ważne by powiązać środki unijne z faktem bezrobocia "Warto wykorzystać fundusze socjalne, by stworzyć modele biznesowe, angażujące ludzi młodych. Gdyby takie modele były stworzone, byłoby świetnie" - powiedziała komisarz Kroes.
Polskie Szerokie Porozumienie na Rzecz Umiejętności Cyfrowych jest nieformalnym zrzeszeniem instytucji, organizacji i firm, które chcą wspierać rozwój kompetencji cyfrowych Polaków. Porozumienie będzie działać m.in. na rzecz zdobywania cyfrowych umiejętności niezbędnych na rynku pracy i partycypacji cyfrowej w życiu publicznym.
Poza działaniami uczestników, które traktowane będą jako indywidualny wkład do porozumienia, rozwijane będą takie formy działania jak:
- prowadzenie listy oczekiwanych działań lub obszarów interwencji,
- tworzenie katalogu dobrych praktyk, także europejskich itp. oraz promowanie ich,
- zbieranie potrzeb analityczno-badawczych i znajdowanie sposobów ich wypełnienia (kojarzenie potrzebującego - wykonawcy - finansującego),
- udzielanie wsparcia ogólnopolskim, regionalnym oraz lokalnym inicjatywom oraz wydarzeniom związanym z rozwojem umiejętności wykorzystywania technologii cyfrowych, w tym także działania na rzecz zwiększania zasięgu wybranych, udanych inicjatyw itp.,
- inspirowanie dyskusji oraz koordynowanie kampanii informacyjnych i promocyjnych odnoszących się do celów porozumienia,
- pomoc w kojarzeniu współpracy pomiędzy uczestnikami porozumienia,
- organizowanie cyklicznie konferencji, a co dwa lata, naprzemiennie szczytów/zgromadzeń przeglądowych umiejętności cyfrowych.
Jak podaje Komisja Europejska, już w 2015 roku 90 proc. tworzonych miejsc pracy będzie wymagało podstawowych umiejętności cyfrowych.
Według tegorocznych badań Diagnozy Społecznej, z komputerów i internetu nie korzysta 36 proc. dorosłych Polaków. Również kompetencje cyfrowe polskich użytkowników internetu nie są wysokie. Co trzeci internauta nie posiada podstawowych umiejętności korzystania z komputera i potrafi używać wyłącznie z przeglądarki.
Dlatego administracja publiczna, organizacje pozarządowe i biznes podjęły próbę współpracy w ramach porozumienia, aby zwiększyć szanse na rozwój cyfrowy i poprawę jakości życia wszystkich Polaków.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)
kom/ aja/