Trwa ładowanie...

Majętny jak Polak? Bogacimy się najszybciej na świecie

Wygląda na to, że wyrażenie "majętny jak Polak" może się przyjąć. Z raportu Credit Suisse wynika bowiem, że wartość naszego majątku w ciągu ostatniego roku procentowo wzrosła najbardziej na świecie. Rośnie też liczba milionerów.

Majętny jak Polak? Bogacimy się najszybciej na świecieŹródło: Shutterstock.com, fot: Ewa Kubiak
dydahe2
dydahe2

Jak wynika z analizy Credit Suisse, majątek Polaków powiększył się w ciągu ostatniego roku o 18 procent. To najlepszy wynik z wszystkich krajów.

Nowy najbogatszy człowiek świata

Polscy Krezusi

W naszym kraju żyje obecnie 74 tys. milionerów. Dla porównania dwa lata wcześniej było ich tylko 43 tysiące. Możliwe, że tego nie odczuwamy, bo jednocześnie powiększa się dystans między najbardziej majętnymi a najbiedniejszymi. Dzieje się tak nie tylko w Polsce, ale na całym świecie. Do 1 proc. najbogatszych na globie należy już ponad połowa (50,1 proc.) światowego bogactwa, czyli 140 bilionów dolarów. Natomiast 70 proc. ludzi w wieku produkcyjnym, posiada mniej niż 10 tysięcy dolarów, kontrolując zaledwie 2,7 proc. globalnego majątku.

James Davies, Rodrigo Lluberas and Anthony Shorrocks, Credit Suisse Global Wealth Databook 2017
Źródło: James Davies, Rodrigo Lluberas and Anthony Shorrocks, Credit Suisse Global Wealth Databook 2017, fot: James Davies, Rodrigo Lluberas and Anthony Shorrocks

Skąd taki wynik?

18-procentowy wzrost majątku Polaków był możliwy w głównej mierze za sprawą wzrostu cen akcji na giełdzie. Do majątku narodowego analitycy wliczyli wartość również nieruchomości, produktów i prywatnych środków zgromadzonych w funduszach emerytalnych. Nie wzięto pod uwagę świadczeń socjalnych, czyli rent, emerytur i zasiłków.

dydahe2

Daleko nam do czołówki

Polsce nadal jest jednak bardzo daleko do światowej czołówki najbogatszych krajów. Znajdujemy się w sektorze "średnim", w którym na jednego dorosłego mieszkańca przypada 25 -100 tys. dolarów. Dla porównania statystycznie dorosy Szwajcar posiada majątek w wysokosci 538 tys. dolarów, co plasuje ten kraj na szczycie listy. Drugie miejsce nalezy do Australijczyków (403 tys. dolarów), a trzecie do obywateli Stanów Zjednoczonych (389 tys. dolarów).

dydahe2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dydahe2