Trwa ładowanie...
dyl3qfr

Majętny jak Polak? Bogacimy się najszybciej na świecie

Wygląda na to, że wyrażenie "majętny jak Polak" może się przyjąć. Z raportu Credit Suisse wynika bowiem, że wartość naszego majątku w ciągu ostatniego roku procentowo wzrosła najbardziej na świecie. Rośnie też liczba milionerów.
Share
Od 2015 r. liczba polskich milionerów wzrosła niemal dwukrotnie.
Od 2015 r. liczba polskich milionerów wzrosła niemal dwukrotnie. Źródło: Shutterstock.com, Fot: Ewa Kubiak
dyl3qfr

Jak wynika z analizy Credit Suisse, majątek Polaków powiększył się w ciągu ostatniego roku o 18 procent. To najlepszy wynik z wszystkich krajów.

Nowy najbogatszy człowiek świata

Polscy Krezusi

W naszym kraju żyje obecnie 74 tys. milionerów. Dla porównania dwa lata wcześniej było ich tylko 43 tysiące. Możliwe, że tego nie odczuwamy, bo jednocześnie powiększa się dystans między najbardziej majętnymi a najbiedniejszymi. Dzieje się tak nie tylko w Polsce, ale na całym świecie. Do 1 proc. najbogatszych na globie należy już ponad połowa (50,1 proc.) światowego bogactwa, czyli 140 bilionów dolarów. Natomiast 70 proc. ludzi w wieku produkcyjnym, posiada mniej niż 10 tysięcy dolarów, kontrolując zaledwie 2,7 proc. globalnego majątku.

    James Davies, Rodrigo Lluberas and Anthony Shorrocks, Credit Suisse Global Wealth Databook 2017
Źródło: James Davies, Rodrigo Lluberas and Anthony Shorrocks, Credit Suisse Global Wealth Databook 2017, Fot: James Davies, Rodrigo Lluberas and Anthony Shorrocks

Skąd taki wynik?

18-procentowy wzrost majątku Polaków był możliwy w głównej mierze za sprawą wzrostu cen akcji na giełdzie. Do majątku narodowego analitycy wliczyli wartość również nieruchomości, produktów i prywatnych środków zgromadzonych w funduszach emerytalnych. Nie wzięto pod uwagę świadczeń socjalnych, czyli rent, emerytur i zasiłków.

dyl3qfr

Daleko nam do czołówki

Polsce nadal jest jednak bardzo daleko do światowej czołówki najbogatszych krajów. Znajdujemy się w sektorze "średnim", w którym na jednego dorosłego mieszkańca przypada 25 -100 tys. dolarów. Dla porównania statystycznie dorosy Szwajcar posiada majątek w wysokosci 538 tys. dolarów, co plasuje ten kraj na szczycie listy. Drugie miejsce nalezy do Australijczyków (403 tys. dolarów), a trzecie do obywateli Stanów Zjednoczonych (389 tys. dolarów).

dyl3qfr

Podziel się opinią

Share
dyl3qfr
dyl3qfr