Trwa ładowanie...
d113r24
d113r24

Majman z PAIiIZ: Reindustralizacja to 'otwarte drzwi' także dla kapitału zagr.

Warszawa, 18.02.2012 (ISBnews) - Reindustralizacja, która jest elementem rządowego "Planu na rzecz odpowiedzialnego rozwoju", to m.in. "otwarte drzwi" dla kapitału zagranicznego, uważa prezes Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIiIZ) Sławomir Majman.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d113r24

"Reindustralizacja, o której kilka dni temu mówił wicepremier Morawiecki, to także otwarte drzwi dla kapitału zagranicznego. Polska jest krajem o dobrze rozwiniętej eko-sferze dla biznesu w zakresie kapitału ludzkiego, terenów i zachęt" - powiedział Majman na konferencji prasowej.

W 2015 r. Agencja zrealizowała 32 projekty z sektora produkcyjnego w Polsce w 2015 roku wobec 26 w roku 2014 r. Tym samym jesteśmy na ścieżce reindustralizacji, wskazała dyrektor departamentu inwestycji zagranicznych PAIiIZ Iwona Chojnowska-Haponik.

Instytucja zaprezentowała raport "Made in Poland. Przewodnik inwestycyjny dla sektora produkcyjnego w Polsce", którego autorami jest PAIiIZ, JLL, EY oraz Hays Poland.

d113r24

"Kapitał ludzki to jeden z najważniejszych elementów przy wyborze miejsca inwestycji. Trzy główne czynniki decydujące o potencjale inwestycyjnym danej lokalizacji to: koszty zatrudnienia, dostępność wykwalifikowanych kadr oraz dostępność kadr na stanowiskach produkcyjnych" - czytamy w komunikacie poświęconym raportowi.

Według raportu, to właśnie wykwalifikowane kadry są głównymi obecnie atutami Polski przy wyborze inwestycji zagranicznych inwestorów, na szczeblach zarządzania i produkcji. Niskie płace przestają być głównym atutem dla inwestorów.

W Polsce obecnie przyrost absolwentów szkół i uczelni technicznych jest wysoki (41%), co przyciąga inwestorów zagranicznych. Czynnik kosztowy - niskie płace - w tej części Europy przestał mieć znaczenie i zagraniczni inwestorzy stawiają na dobrze wykształconą kadrę pracowników. Trendy obserwowane w sektorze produkcyjnym w Europie to również rozwijanie współpracy biznesu ze szkolnictwem.

"Rosnąca skłonność do tworzenia komórek B+R to kolejny trend pojawiający się w Polsce wśród inwestorów zagranicznych posiadających firmy produkcyjne w Polsce" - powiedziała Chojnowska podczas konferencji.

d113r24

Dodała, że inwestorzy zagraniczni zdecydowanie chętnie będą rozwijać w Polsce swoje moce produkcyjne, kładąc nacisk na innowacje, wiedząc, iż Polska posiada na to siły, środki.

Według ankiety PAIiIZ przeprowadzonej we wrześniu i październiku 2015 r. wśród inwestorów zagranicznych, 98% ankietowanych firm zainwestowałaby w Polsce ponownie.

(ISBnews)

d113r24

Podziel się opinią

Share

d113r24

d113r24