Trwa ładowanie...

Małe atomówki staną obok elektrowni węglowych

Nie musimy od razu zbudować wielkiej elektrowni jądrowej, by dołączyć do grona państw posiadających taką technologię. Można budować małe siłownie atomowe, zamiast modernizować przestarzałe tradycyjne.

Małe atomówki staną obok elektrowni węglowychŹródło: AFP
d2ky4bp
d2ky4bp

Jak dowiedział się dziennik "Polska", jeden z największych producentów prądu w Polsce zamówił już studium wykonalności takiej niewielkiej elektrowni jądrowej. Jej moc ma wynosić 1100 megawatów (co najmniej dwa razy mniej niż planowanej elektrowni w Żarnowcu). Koszt budowy to 2,4 mld euro. To wprawdzie o 0,7 mld więcej niż budowa nowego bloku węglowego, ale ze względu na niską cenę paliwa jądrowego koszt inwestycji zwraca się już po 15 latach, czyli dwa razy szybciej niż węglowej.
_ Dla producentów prądu taka mała atomówka opłaca się bardziej niż modernizacja i budowa klasycznych bloków węglowych _ - uważa Andrzej Strupczewski z Instytutu Energii Atomowej.

Nowe inwestycje są niezbędne, by zapewnić stale rosnące zapotrzebowanie polskiej gospodarki na energię. Zgodnie z założeniami rządowej polityki energetycznej nakłady na modernizację tej infrastruktury w Polsce do końca 2030 roku mają wynieść 60 mld zł.

Firma Tawi, która zajmuje się energetyką przemysłową, jest w stanie przygotować studium wykonalności wymiany bloków węglowych na bloki jądrowe w klasycznych elektrowniach. Na razie zamówiła to jedna z polskich elektrowni. Która? - To tajemnica handlowa - mówi Andrzej Kuczyński, dyrektor ds. inwestycji firmy Tawi.

Inwestowaniem w małe bloki jądrowe zainteresowana jest m.in. Elektrownia Konin, niedawno mówił o tym nawet wojewoda wielkopolski.
_ Są również inne elektrownie klasyczne, które pytają o możliwość postawienia bloków jądrowych obok klasycznych węglowych _ - mówi Strupczewski. Co prawda, na świecie nie ma jeszcze takiego rozwiązania, by energetyczny blok węglowy sąsiadował z jądrowym, ale są za to budowane obok siebie bloki jądrowe i gazowe.

d2ky4bp

Wątpliwości potencjalnych inwestorów budzi przede wszystkim bezpieczeństwo takiego obiektu. Eksperci twierdzą jednak, że stawianie bloków jądrowych w sąsiedztwie węglowych jest bezpieczne.
_ Wystarczy zachować strefę o promieniu 800 metrów _ - mówi Strupczewski. _ Potrzebne będzie też wzmocnienie i poszerzenie dróg dojazdowych na okres budowy elektrowni jądrowej, bo elementy atomówki są większe i cięższe niż węglówki. Nie ma też problemu ze znalezieniem fachowców do obsługi elektrowni atomowej, bo załoga siłowni węglowej będzie mogła się przekwalifikować. _

Eksperci zwracają też uwagę, że nowy pomysł ma wiele zalet. Są już linie wyprowadzenia energii, są drogi dojazdowe, jest zorganizowane zaplecze i kadra, którą można przeszkolić. Atutem jądrówek jest też ekologia. Producenci prądu nie będą musieli płacić kar za emisję dwutlenku węgla. Zakładając, że wyniosą one 23 euro za tonę, to w przypadku bloku o mocy 1000 MW mogą one wynieść aż 170 mln euro rocznie.

Budowa bloków jądrowych w miejsce węglowych może być sposobem na prywatyzację sektora energetycznego. Największe grupy energetyczne działające w Polsce są w większości własnością Skarbu Państwa. Polska Grupa Energetyczna, Tauron i Energa po 100 proc., natomiast Enea - 76,48 proc. Tymczasem na świecie (we Francji, w Japonii, Korei Płd., Kanadzie i Stanach Zjednoczonych) są firmy, które posiadają technologię jądrową oraz doświadczenie w budowie takich siłowni. Są one zainteresowane przejęciem udziałów w polskich spółkach i modernizacją starych elektrowni.

_ Pomysł zbiega się z tym, co zamierza Ministerstwo Skarbu Państwa _ - mówi Andrzej Czerwiński, poseł Platformy Obywatelskiej, przewodniczący stałej Sejmowej Podkomisji do spraw Rozwoju Energetyki.

d2ky4bp

Na razie resort skarbu prywatyzuje spółki przez giełdę. W ubiegłym roku zadebiutowała Enea, część akcji objęła szwedzka spółka Vattenfall. Kolejny projekt to wprowadzenie na giełdę akcji Polskiej Grupy Energetycznej. Według Czerwińskiego nic nie stoi na przeszkodzie, by część akcji objęła firma zainteresowana budową elektrowni atomowej. PGE ma siłownie węglowe, które trzeba będzie modernizować.

Henryk Sadowski
POLSKA Dziennik Zachodni

d2ky4bp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ky4bp