Trwa ładowanie...
dydahe2
02-02-2015 13:45

Małopolskie/ Prywatna agencja pomoże znaleźć pracę długotrwale bezrobotnym

Prywatna agencja zatrudnienia pomoże znaleźć pracę dla tysiąca długotrwale bezrobotnych osób z terenu woj. małopolskiego, dzięki umowie, którą w poniedziałek podpisały z nią cztery powiatowe urzędy pracy. To pierwsze tego typu porozumienie zawarte w Polsce.

dydahe2
dydahe2

"Jest to pierwsza umowa, która została podpisana w kraju na aktywizację, realizującą jedną z zasad reformy polityki rynku pracy, a więc postawienie na partnerstwo publiczno-prywatne w aktywizacji najtrudniejszych bezrobotnych" - powiedział podczas podpisania umowy wiceminister pracy i polityki społecznej Jacek Męcina.

Umowę na zlecenie świadczenia usług aktywizacji zawodowej osób bezrobotnych podpisali przedstawiciele czterech powiatowych urzędów pracy w: Bochni, Nowym Targu, Krakowie oraz powiecie krakowskim. Na wykonawcę usługi zostało wybrane konsorcjum Ingeus Sp. z o.o. i Ingeus SAS.

Zgodnie z umową tysiąc osób długotrwale bezrobotnych z powiatów: krakowskiego, bocheńskiego, nowotarskiego oraz Krakowa zostanie objętych wsparciem, które ma doprowadzić do ich stałego zatrudnienia. Zatrudniona firma ma się przy tym wykazać wskaźnikami określonymi w podpisanym dokumencie: skuteczności zatrudnieniowej (osoby, które podejmą pracę) - co najmniej 500 osób oraz utrzymania w zatrudnieniu (osoby, które przepracują co najmniej 90 dni) - co najmniej 350 osób. Wysokość wynagrodzenia firmy będzie uzależniona od osiągniętych efektów.

Jak przypomniał Męcina, możliwość przekazywania części osób zarejestrowanych w powiatowych urzędach pracy pod opiekę prywatnej agencji zatrudnienia wprowadzono w zeszłym roku do Ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.

dydahe2

"Mimo spadku bezrobocia cały czas mam problem z bezrobociem osób, które są zagrożone wykluczeniem społecznym. Bez indywidualizacji wsparcia bardzo trudno będzie te osoby przywrócić na rynek pracy. Dlatego jednym z modeli, które realizujemy w tym zakresie, jest partnerstwo publiczno-prywatne" - dodał.

Jak mówił, "Polska w nowej perspektywie finansowej UE będzie dysponować, być może po raz ostatni, bardzo dużą pulą środków, po to żeby wyciągnąć ludzi z bezradności, z zagrożenia wykluczeniem społecznym, żeby przywrócić te osoby na rynek pracy".

Według niego wszystkie polskie województwa ogłosiły konkursy na zlecenie świadczenia usług aktywizacji zawodowej osób bezrobotnych, a konkurs małopolski jest pierwszym, który zakończył się podpisaniem umowy z wykonawcą.

Dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie Andrzej Martynuska przypomniał, że podpisanie umowy zostało poprzedzone pilotażowym projektem "Ekspress do zatrudnienia", który był realizowany w Małopolsce od 2013 roku. Pilotaż objął tysiąc osób długotrwale bezrobotnych z powiatów oświęcimskiego, chrzanowskiego, tarnowskiego, gorlickiego, dąbrowskiego i nowosądeckiego. Wprowadzaniem ich na rynek pracy zajęła się prywatna firma. Do końca 2014 r. dzięki projektowi pracę podjęło 335 osób - 62 proc. w ramach umowy o pracę, 38 proc. na umowę zlecenie.

dydahe2

Marszałek województwa małopolskiego Marek Sowa przypomniał, że region ze stopą bezrobocia na poziomie 9,9 proc. (grudzień 2014 r.) znajduje się w gronie czterech województw o jednocyfrowym, najniższym bezrobociu w kraju (za woj. wielkopolskim 7,8 proc., śląskim - 9,6 proc. i mazowieckim 9,8 proc.).

"To jest przyzwoity wskaźnik, poniżej średniej europejskiej, który pozwala nam patrzeć z optymizmem w przyszłość" - ocenił.

dydahe2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dydahe2