Trwa ładowanie...
d2j5q0m

Małżonkowie oddzielnie gospodarujący będą mieli różne numery identyfikacyjne

Małżonkowie, którzy mają oddzielne gospodarstwa rolne, będą mieli własne, oddzielne numery identyfikacyjne - zakłada nowelizacja ustawy o krajowym systemie ewidencji producentów rolnych uchwalona w czwartek przez Sejm. Przepisy przygotował Senat po wyroku TK.
Share
d2j5q0m

Dotychczas małżonkowie, choć prowadzili różne gospodarstwa, musieli posługiwać się jednym wspólnym numerem identyfikacyjnym. Kwestia ta ma dla nich istotne znaczenie, ponieważ na podstawie numerów rolnicy mogą starać się o dofinansowanie prowadzenia gospodarstwa ze środków unijnych - do tej pory o wsparcie finansowe mógł starać się tylko jeden z małżonków prowadzących gospodarstwa.

Nowe przepisy przewidują, że w ramach krajowego systemu ewidencji producentów, jeden numer identyfikacyjny będzie nadawany tylko w przypadku tych małżonków, którzy są współposiadaczami gospodarstwa rolnego. W pozostałych przypadkach każdy z małżonków będzie miał prawo do osobnego numeru identyfikacyjnego.

Senat przygotował projekt nowelizacji ustawy o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności w związku z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z 3 grudnia 2013 r. Trybunał zauważył, że małżonkowie, nawet jeśli istnieje między nimi rozdzielność majątkowa i posiadają odrębne gospodarstwa rolne, nie mogą mieć osobnych numerów. Tymczasem inne osoby prowadzące gospodarstwa rolne nie mają tego ograniczenia. TK nakazał więc zmianę przepisów w ciągu 18 miesięcy od daty wyroku.

Za nowelą głosowało 284 posłów, przeciw był jeden, a wstrzymało się 135.

Nowe przepisy mają wejść w życie po upływie 14 dni od dnia ich ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

d2j5q0m

Podziel się opinią

Share
d2j5q0m
d2j5q0m