Trwa ładowanie...
d7z00wn
Polska Dziennik Zachodni
bank

Małżonkowie wolą osobne konta

Tylko co trzecia osoba żyjąca we wspólnym związku ma rachunek bankowy ze współmałżonkiem. Wspólne konto osobiste miewają głównie starsze stażem i wiekiem małżeństwa.
Share
d7z00wn

Jak wynika z badań Visa Europe przeprowadzonych przez RI Pentor, coraz częściej ludzie zakładający związek wybierają oddzielne rachunki. Obecnie zdecydowana większość małżeństw - aż 70 proc. - to finansowe single. Wyłania się prawidłowość - taki model zarządzania domowymi finansami obowiązuje częściej w związkach o krótkim stażu.

Model typu "wspólna kasa" dominuje wśród starszych osób. Nauczeni kłopotami finansowymi, ale też dziedziczący styl życia rodziców, z których tylko zazwyczaj ojciec zarabiał na dom, mają jedno, najczęściej wspólne konto bankowe.

_ Taki system zarządzania budżetem rodzinnym można uznać za bezpośrednią kontynuację tradycyjnego modelu, w którym mężczyzna wszystkie zarobione przez siebie środki oddawał do dyspozycji żony zajmującej się domem _- wyjaśnia Eugeniusz Śmiłowski, prezes instytutu badawczego RI Pentor. Tylko co czwarta polska rodzina nie robi z konta problemu: 23 proc. żyjących w związku twierdzi, że jedno z partnerów ma rachunek, ale dysponują nim na co dzień na równych prawach oboje.

d7z00wn

Młodzi są już kompletnie innym pokoleniem - z umiłowania wolności i szacunku dla wolnej woli partnera zgadzają się na oddzielne rachunki i zazwyczaj dzielą się kosztami utrzymania. Jedna osoba opłaca rachunki i inne stałe zobowiązania, a druga pokrywa koszt bieżących zakupów do domu. Reszta środków jest z reguły wydawana na zakup odzieży, kosmetyków i drobne przyjemności, zaś większe wydatki i zakupy, np. meble, samochód, wczasy, małżonkowie pokrywają wspólnie.

Co jednak ciekawe, aż 16 proc. mających osobne konta ani myśli udostępnić je partnerowi. Partner czy współmałżonek nie pozna PIN-u do karty ani hasła i loginu do konta, nie jest też w banku upoważniony do dokonywania wypłat. Dla porównania - wzajemny dostęp do kont dało sobie tylko 8 proc. osób deklarujących, że ma osobne rachunki.

Tak jest w rodzinie aktora Radosława Pazury.
_ Finansujemy wszystko ze wspólnych zarobków. Jak to w rodzinie. Tym bardziej w odniesieniu do większych zakupów jest wspólna narada i wspólna decyzja _ - mówi Pazura.

W większości polskich rodzin wspólnie jest ustalana tylko ogólna kwota przeznaczana na takie zakupy, a ostateczny wybór należy do osoby bardziej kompetentnej w danej dziedzinie - przy czym podział też jest najczęściej stereotypowy, np. sprzęt AGD i meble są wybierane przez kobietę, a samochód i sprzęt elektroniczny przez mężczyznę.

d7z00wn

Beata Sypuła
POLSKA Dziennik Zachodni

Polecamy:
» Najlepsze e-konta bankowe dla Ciebie!

d7z00wn

Podziel się opinią

Share
d7z00wn
d7z00wn