Trwa ładowanie...
d337wws

Marcowy odczyt PMI satysfakcjonujący; stopy NBP mogą pozostać stabilne w IV kw. - Zielińska-Głębocka

01.04. Warszawa (PAP) - Marcowy odczyt wskaźnika PMI jest satysfakcjonujący i świadczy o powolnym ożywieniu w polskiej gospodarce - oceniła w rozmowie z PAP Anna Zielińska-Głębocka...

Share
d337wws

01.04. Warszawa (PAP) - Marcowy odczyt wskaźnika PMI jest satysfakcjonujący i świadczy o powolnym ożywieniu w polskiej gospodarce - oceniła w rozmowie z PAP Anna Zielińska-Głębocka z RPP. Jej zdaniem jeśli kontynuowany będzie obecny trend stopniowego przyspieszenia tempa wzrostu PKB, bez istotnego przyspieszenia inflacji, okres stabilizacji stóp NBP mógłby zostać wydłużony o IV kwartał 2014 roku.

"Wskaźnik PMI w marcu ukształtował się na nieco niższym poziomie niż w lutym, ale to jest nadal dobry, satysfakcjonujący odczyt. Wskazuje on, że gospodarka powoli ożywia się" - powiedziała PAP Zielińska-Głębocka.

Wskaźnik PMI dla Polski w marcu 2014 r. spadł do 54,0 pkt. z 55,9 pkt. w lutym 2014 r. Bank HSBC w komunikacie, omawiającym wyniki badania przeprowadzonego przez firmę Markit ocenia, że poprawa warunków w polskim sektorze przemysłowym w marcu straciła nieco tempo, jednak z perspektywy danych historycznych nadal pozostała wyraźna. Kluczowe dla marcowego spadku PMI było spowolnianie wzrostu nowych zamówień eksportowych.

Zdaniem Zielińskiej-Głębockiej jeśli kontynuowany będzie obecny trend stopniowego przyspieszenia tempa wzrostu PKB polskiej gospodarki, bez istotnego przyspieszenia inflacji, okres stabilizacji stóp procentowych NBP mógłby zostać wydłużony o IV kwartał 2014 roku.

d337wws

"Jeśli obecna dynamika, obecne tendencje w gospodarce utrzymają się, jeśli nic nadzwyczajnego się nie wydarzy, można rozpatrzyć przedłużenie okresu stabilizacji stóp na IV kwartał" - powiedziała.

W poprzednich miesiącach Rada Polityki Pieniężnej wskazywała na stabilizację stóp NBP co najmniej do końca pierwszego półrocza. W komunikacie po marcowym posiedzeniu Rada oceniła, że stopy procentowe powinny pozostać niezmienione w dłuższym okresie, tj. co najmniej do końca trzeciego kwartału tego roku.

Jacek Barszczewski (PAP)

jba/ jtt/

d337wws

Podziel się opinią

Share
d337wws
d337wws