Trwa ładowanie...

"Masakra. Płacę za kawę i wychodzę." Przedsiębiorcy chcą odszkodowań

Właściciele nadmorskich biznesów będą domagać się odszkodowań i zwrotów pieniędzy za czynsz. Wszystko przez budowę apartamentowca przy promenadzie w Międzyzdrojach, która od ponad miesiąca zniechęca turystów do przebywania w tym miejscu. - Sezon mamy z głowy - słyszymy od przedsiębiorców.

Przedsiębiorcy liczą straty. Budowa w słynnym kurorcie rujnuje im sezonPrzedsiębiorcy liczą straty. Budowa w słynnym kurorcie rujnuje im sezonŹródło: WP Finanse, fot: AS
d4dpa8q
d4dpa8q

Budowa apartamentowca przy promenadzie w Międzyzdrojach rozpoczęła się w czerwcu. Hałas dobiegający z placu jest wyraźnie słyszalny z odległości setek metrów. Restauratorzy i właściciele innych obiektów usługowych są wściekli.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Kiedy dogonimy Niemców. Tyle Polacy wydają na zakupy

Deweloper, firma Unlimitted Sp. z.o.o. z Wrocławia, zapewniał, że na budowie zrobi się spokojniej dopiero na początku sierpnia. To oznacza, że nadmorski biznes i turyści przez ponad półtora miesiąca muszą zmagać się z hałasem dochodzącym z okolicznej budowy. 5 sierpnia rozmówcy "Głosu Szczecińskiego" narzekali jednak, że w okolicach inwestycji hałas wciąż jest "potworny".

d4dpa8q

- W nocy przez te hałasy nie dało się spać - słyszymy od pracownika smażalni zlokalizowanej około 100 metrów od placu budowy. Mężczyzna pokazuje nagranie dokonane telefonem z ogródka przed lokalem. Wszystkie krzesła i stoliki przed lokalem stoją puste. - Hałas jest nie do opisania. Czy to dziwne, że nikt nie chce tu przychodzić? - pyta retorycznie.

Straty mają sięgać jednak dalej, niż utracone zyski. - Szef będzie zgłaszał budowę (do nadzoru budowlanego - red.), bo na jednej ze ścian pojawiło się pęknięcie - mówi mężczyzna.

międzyzdroje, budowa, deweloper WP Finanse
Deweloper zapewniał, że na budowie zrobi się spokojniej dopiero na początku sierpniaŹródło: WP Finanse, fot: AS

Duże emocje wśród przedsiębiorców wzbudziła także wypowiedź sekretarza gminy Adama Szczodrego z początku lipca. Miejski urzędnik w rozmowie z "Głosem Szczecińskim" polecił turystom, by po prostu... omijali okolice budowy.

My tu płacimy niemałe pieniądze miastu za możliwość zarabiania pieniędzy przy deptaku. Jak można takie apele wystosowywać publicznie? - zżymają się przedsiębiorcy.

"Klienci żądają zwrotów za bilety"

Właściciele lokali dokumentują wszystko nagraniami video. Na jednym z nich osoba przyjmująca zamówienie w ogródku kawiarnianym przy Oceanarium próbuje przekrzyczeć hałas dochodzący z budowy, próbując ustalić, czy kobieta siedząca przy stoliku chce coś jeszcze zamówić. - Masakra. Państwo próbują zrobić tutaj klimat, ale ja nie mogę się z mężem przekrzykiwać. Płacę za kawę i wychodzę - odpowiada zdegustowana klientka.

d4dpa8q

W rozmowie z WP Finanse Jagoda Stępień, właścicielka Oceanarium opowiadała, że turyści spacerujący po promenadzie zatykali uszy. - Hałas jest tak wielki, że słychać go nawet w środku budynku. Zdarza się, że klienci przychodzą do kasy z żądaniem zwrotu pieniędzy za bilet - opowiadała przedsiębiorczyni.

Pani Jagoda wyciąga gruby segregator. - To pisma, które poszły do urzędu miasta i nadzoru budowlanego - tłumaczy. Bardziej uciążliwe od hałasu, bywają jednak wibracje wywołane pracami budowlanymi. Obsługa w restauracji przylegającej do Oceanarium miała pilnować szklanek, by ten nie spadały z półek w trakcie wiercenia.

- Z jednej strony mam głośną muzykę z promenady, z drugiej hałas z budowy. I jeszcze te wibracje. Pamiątki jeżdżą mi po półkach, całe szczęście, że żadna nie spadła jeszcze na ziemię - skarży się właściciel jednego z okolicznych sklepów.

d4dpa8q

Przedsiębiorca mówi, że zmiana godziny rozpoczęcia budowy z 7 rano na 9 niewiele zmieniła. - To strasznie uciążliwe, ale co zrobić. Takie władze sobie wybraliśmy. W Międzyzdrojach zawsze tak było. Wszystko planuje się bez głowy - dodaje.

Uszkodzenia istniały przed budową?

Skontaktowaliśmy się z deweloperem. Odpowiedź? Wszystkie budynki zostały zinwentaryzowane przed rozpoczęciem budowy. Pęknięcia w ścianach nie powstały na skutek budowy apartamentowca. Istniały już wcześniej.

d4dpa8q

Dowodów na straty wywołane realizacją inwestycji nie posiada na ten moment także Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego w Kamieniu Pomorskim, który dostał w sprawie pęknięć 5 zgłoszeń. Do tej pory sprawdzono trzy z nich. W dwóch przypadkach inspektorzy nie stwierdzili powstania uszkodzeń.

W trzecim zgłoszenie dotyczyło zintensyfikowania uszkodzeń, tj. powiększenia rys i pęknięć widocznych na ścianach. - Na ten moment nasza dokumentacja dowodowa nie wskazuje, by te pęknięcia i rysy rzeczywiście uległy zintensyfikowaniu - słyszymy w Powiatowym Inspektoracie Nadzoru Budowlanego.

W odpowiedzi wysłanej do redakcji WP Finanse w lipcu tego roku firma Unlimitted pisała:

"Inwestycję planujemy zrealizować w ciągu 2 lat. Możemy potwierdzić, iż wszystkie prace przebiegają zgodnie z harmonogramem w taki sposób, aby powodować jak najmniejsze uciążliwości dla otoczenia. Warto zaznaczyć, iż od dnia rozpoczęcia inwestycji nadzorujące organa instytucji państwowych, przeznaczonych do kontrolowania takich inwestycji jak nasza, prowadziły rzeczone kontrole, a wnioski pokontrolne stanowią o prawidłowym sposobie prowadzenia robót budowlanych, bez zastrzeżeń."

Próbowaliśmy skontaktować się ponownie z deweloperem, pytania wysłaliśmy także do Urzędu Miasta w Międzyzdrojach. Do momentu publikacji nie otrzymaliśmy jednak odpowiedzi.

d4dpa8q

Adam Sieńko, dziennikarz WP Finanse i money.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d4dpa8q
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4dpa8q

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj