Trwa ładowanie...
hr
13-02-2013 09:58

Masz służbowe auto? Te badania są obowiązkowe!

Wymaganie prawa jazdy w ofertach pracy to dziś codzienność

Share
Masz służbowe auto? Te badania są obowiązkowe!Źródło: Thinkstock
d4beilz

Wymaganie prawa jazdy w ofertach pracy to dziś codzienność. Pracodawcy oczekują dyspozycyjności i uprawnień pozwalających prowadzić auto.

Nie wszyscy jednak wiedzą, że każda osoba poruszająca się samochodem służbowym ma obowiązek posiadania specjalistycznych badań lekarskich. Tacy kierowcy, z punktu widzenia prawa, są traktowani niemal jak prowadzący miejski autobus.

"Co do zasady pracodawca ma obowiązek skierować pracownika na profilaktyczne, tak zwane badania okresowe. W skierowaniu pracodawca musi określić stanowisko pracy, a także czynniki szczególne na nim występujące, jednakże to już lekarz medycyny pracy kieruje na tej podstawie pracownika na specjalistyczne badania lekarskie. Wynika z tego, że pracodawca kierując pracownika na badania, powinien w skierowaniu wskazać, że pracownik ma kierować pojazdem służbowym, nawet jeśli sytuacja taka ma mieć miejsce sporadycznie" - zauważa Anna Kasza, prawnik z kancelarii Ślązak, Zapiór i Wspólnicy, w wypowiedzi dla portalu hotmoney.pl.

Co do tego, jakie konkretne badania powinien przejść pracownik, by móc prowadzić służbowe auto decyduje oczywiście lekarz - zgodnie jednak z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z 7 stycznia 2004 r.

Obligatoryjne jest skierowanie na konsultację okulistyczną i przeprowadzenie badania oceniającego widzenie zmierzchowe i tzw. zjawisko olśnienia.

MA

d4beilz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4beilz