Trwa ładowanie...

Masz tylko trzy tygodnie, aby kupić kartę SIM bez rejestracji. Nowe prawo weszło w życie

W razie konieczności ABW będzie mogło śledzić prywatną korespondencję, a rozmowy telefoniczne będą na podsłuchu.

Share
Masz tylko trzy tygodnie, aby kupić kartę SIM bez rejestracji. Nowe prawo weszło w życie
Fot: Pixabay.com/Domena publiczna
d1vpvr7

Ustawa o działaniach antyterrorystycznych właśnie weszła w życie. Jej celem jest podniesienie efektywności działania systemu antyterrorystycznego w Polsce. Jeden z przepisów mówi o obowiązkowym podawaniu danych osobowych - zacznie obowiązywać już za trzy tygodnie.

Przepisy, które dotyczą obowiązkowego podawania danych osobowych przy zakupie telefonicznych kart przedpłaconych, wejdą w życie 30 dni od ogłoszenia ustawy, czyli 25 lipca. Do 1 lutego 2017 r. abonenci muszą ujawnić swoje dane osobowe operatorom, inaczej wszystkie zakupione do tej pory usługi zostaną wyłączone, a korzystanie z telefonu na kartę SIM nie będzie możliwe.

Żeby zakupić kartę SIM klient musi być pełnoletni oraz okazać dowód tożsamości sprzedawcy, by ten mógł przesłać jego dane operatorowi telefonii komórkowej.

d1vpvr7

Ustawa o działaniach antyterrorystycznych zawiera więcej kontrowersyjnych pozycji. Określa m.in. zasady wprowadzania stopni alarmu terrorystycznego. MSWiA będzie mogło zarządzić zakaz zgromadzeń publicznych i imprez masowych. Kolejne zadanie, za które odpowiadać będzie szef ABW, to prowadzenie wykazu osób, które mogą mieć związek z wydarzeniami terrorystycznymi.

ABW będzie mogło skorzystać z informacji i danych, które objęte są tajemnicą bankową oraz tych, których rejestr prowadzą instytucje państwowe.

Podobnie wygląda sprawa z cudzoziemcami podejrzanymi o działania antyterrorystyczne - Szef ABW będzie mógł zarządzić wobec nich niejawne dochodzenie, które polegać będzie na nagrywaniu rozmów telefonicznych, ale i dostępie do ich korespondencji, także elektronicznej.

Zgodnie z ustawą, spore możliwości ma również sąd - w celu zapobiegania, przeciwdziałania i wykrywania przestępstw o charakterze terrorystycznym oraz ścigania ich sprawców, będzie mógł on zadecydować o blokowaniu treści w internecie na okres 30 dni oraz na 3 miesiące - takie przedłużenie będzie możliwe jednokrotnie - donosi warszawawpigulce.pl.

d1vpvr7

Podziel się opinią

Share
d1vpvr7
d1vpvr7