Trwa ładowanie...
oprac. Ewa Wieczorska
04-07-2016 10:52

Masz tylko trzy tygodnie, aby kupić kartę SIM bez rejestracji. Nowe prawo weszło w życie

W razie konieczności ABW będzie mogło śledzić prywatną korespondencję, a rozmowy telefoniczne będą na podsłuchu.

Masz tylko trzy tygodnie, aby kupić kartę SIM bez rejestracji. Nowe prawo weszło w życieFot: Pixabay.com/Domena publiczna
dvn2ykb
dvn2ykb

Ustawa o działaniach antyterrorystycznych właśnie weszła w życie. Jej celem jest podniesienie efektywności działania systemu antyterrorystycznego w Polsce. Jeden z przepisów mówi o obowiązkowym podawaniu danych osobowych - zacznie obowiązywać już za trzy tygodnie.

Przepisy, które dotyczą obowiązkowego podawania danych osobowych przy zakupie telefonicznych kart przedpłaconych, wejdą w życie 30 dni od ogłoszenia ustawy, czyli 25 lipca. Do 1 lutego 2017 r. abonenci muszą ujawnić swoje dane osobowe operatorom, inaczej wszystkie zakupione do tej pory usługi zostaną wyłączone, a korzystanie z telefonu na kartę SIM nie będzie możliwe.

Żeby zakupić kartę SIM klient musi być pełnoletni oraz okazać dowód tożsamości sprzedawcy, by ten mógł przesłać jego dane operatorowi telefonii komórkowej.

Ustawa o działaniach antyterrorystycznych zawiera więcej kontrowersyjnych pozycji. Określa m.in. zasady wprowadzania stopni alarmu terrorystycznego. MSWiA będzie mogło zarządzić zakaz zgromadzeń publicznych i imprez masowych. Kolejne zadanie, za które odpowiadać będzie szef ABW, to prowadzenie wykazu osób, które mogą mieć związek z wydarzeniami terrorystycznymi.

ABW będzie mogło skorzystać z informacji i danych, które objęte są tajemnicą bankową oraz tych, których rejestr prowadzą instytucje państwowe.

dvn2ykb

Podobnie wygląda sprawa z cudzoziemcami podejrzanymi o działania antyterrorystyczne - Szef ABW będzie mógł zarządzić wobec nich niejawne dochodzenie, które polegać będzie na nagrywaniu rozmów telefonicznych, ale i dostępie do ich korespondencji, także elektronicznej.

Zgodnie z ustawą, spore możliwości ma również sąd - w celu zapobiegania, przeciwdziałania i wykrywania przestępstw o charakterze terrorystycznym oraz ścigania ich sprawców, będzie mógł on zadecydować o blokowaniu treści w internecie na okres 30 dni oraz na 3 miesiące - takie przedłużenie będzie możliwe jednokrotnie - donosi warszawawpigulce.pl.

dvn2ykb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dvn2ykb