Trwa ładowanie...
dvdue2i

Mazowsze/ Pruszków zostanie przyłączony do warszawskiej sieci ciepłowniczej

Przyłączenie Pruszkowa do warszawskiej sieci ciepłowniczej do 2021 r. oraz rozbudowa i optymalizacja stołecznego systemu ciepłowniczego - to niektóre z założeń podpisanych we wtorek w Warszawie umów między spółkami Veolia Energia Warszawa i PGNiG TERMIKA.

Share
dvdue2i

Dzięki porozumieniu obu firm, które odpowiadają za produkcję i dystrybucję energii, rozwijana będzie sieć ciepłownicza nie tylko w Warszawie, ale także w pobliskich miejscowościach.

Jedno z podpisanych porozumień pozwoli na przyłączenie pruszkowskiej sieci ciepłowniczej do warszawskiego systemu ciepłowniczego. Prace projektowe i przygotowawcze do inwestycji powinny zakończyć się przed 2019 r., prace budowlane, w tym odbiór magistrali do Piastowa, potrwają najpóźniej do 31 grudnia 2020 r.

Obecnie ciepło w Pruszkowie pochodzi z małej elektrociepłowni zasilanej węglem; to źródło zostanie zlikwidowane.

dvdue2i

Z połączonych systemów ciepłowniczych będą mogli korzystać także mieszkańcy stołecznego osiedla Niedźwiadek na Ursusie.

Przyłączanie kolejnych nieruchomości do miejskiej sieci ma także wpłynąć na poprawę jakości powietrza, ponieważ, jak przekonuje stołeczny ratusz, większość zanieczyszczeń powietrza w stolicy pochodzi z obrzeży Warszawy zabudowanych domami jednorodzinnymi, a także z pobliskich miejscowości. A według szacunków Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Warszawie, emisja z miejskich elektrociepłowni ma śladowy wkład w zanieczyszczenie powietrza, nawet poniżej 1 proc.

Wiceprezydent stolicy Michał Olszewski zaznaczył, że miejska sieć ciepłowniczą zaspokajają 80 proc. potrzeb energetycznych mieszkańców stolicy. Przypomniał, że w grudniu 2015 r. stołeczni radni przyjęli Plan gospodarki niskoemisyjnej dla Warszawy, który ma m.in. poprawić jakość powietrza poprzez kolejne inwestycje w transport publiczny, rozszerzanie sieci ciepłowniczej i rozwój odnawialnych źródeł energii.

dvdue2i

Podziel się opinią

Share
dvdue2i
dvdue2i