Trwa ładowanie...
ziobro

Mazur ograł Ziobrę

PiS walczyło o ekstradycję Mazura, ale zapomniało o jego majątku. W 2007 r. Edward Mazur wytransferował z Polski 5 mln zł. Prokuratura pod rządami Zbigniewa Ziobry mogła to zablokować - pisze "Puls Biznesu".

Share
Mazur ograł Ziobrę
Źródło: PAP
d3vsvx9

Czy człowiek podejrzewany o podżeganie do zabójstwa generała Marka Papały, byłego szefa polskiej policji, może spokojnie przygotować i przeprowadzić transfer z Polski do USA milionów złotych? Jak wynika ze śledztwa przeprowadzonego przez "Puls Biznesu", Edwardowi Mazurowi to się udało.

Jak ustaliła gazeta, Edward Mazur, "cel numer jeden" polskich organów ścigania, nie miał żadnych problemów z wytransferowaniem z Polski ponad 5 mln zł! Z dywidend i sprzedaży udziałów w spółce spożywczej Bakoma-Bis, którą przez lata kontrolował razem ze Zbigniewem Komorowskim, jednym z najbogatszych Polaków.

d3vsvx9

Polonijny biznesmen był podejrzanym w sprawie Papały od stycznia 2005 r. Już wtedy prokuratura mogła zajmować jego majątek. Od października 2006 r. było to łatwiejsze, bowiem żona i córka generała Papały w postępowaniu karnym złożyły dwa pozwy cywilne o 3 mln zł odszkodowania od Mazura. Prokuratura zadowoliła się zajęciem 150-metrowego spółdzielczego mieszkania w centrum Warszawy i ponad 1 mln zł na rachunku w domu maklerskim. Jak wynika z ustaleń "Pulsu Biznesu", Bakomą-Bis w ogóle się nie zainteresowała.

(...) Inercja prokuratury pozwoliła Mazurowi na czerpanie zysków z dywidend (w 2006 r. wytransferował ponad 400 tys. zł), a w 2007 r. na zbycie 26 proc. udziałów w Bakomie-Bis. Jego żona Anna 5 maja 2007 r. podpisała dwie umowy sprzedaży (sam Mazur siedział wtedy w amerykańskim więzieniu). Większą część udziałów (18 proc. kapitału) kupiła za 3,2 mln zł sama spółka w celu umorzenia. Pozostałe 8 proc. przejęło małżeństwo Komorowskich - za ponad 1,6 mln zł.

Pieniądze z Polski wypłynęły dokładnie 6 listopada 2007 r. Trafiły na konto kancelarii prawnej Tinkoff, Popko & Associates, która... pomagała polonijnemu biznesmenowi w walce z polskim rządem przed sądem ekstradycyjnym.

Więcej w "Pulsie Biznesu"

d3vsvx9

Podziel się opinią

Share
d3vsvx9
d3vsvx9