Trwa ładowanie...
d4iphjv
Puls Biznesu
ziobro

Mazur ograł Ziobrę

PiS walczyło o ekstradycję Mazura, ale zapomniało o jego majątku. W 2007 r. Edward Mazur wytransferował z Polski 5 mln zł. Prokuratura pod rządami Zbigniewa Ziobry mogła to zablokować - pisze "Puls Biznesu".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Mazur ograł Ziobrę
(PAP)
d4iphjv

Czy człowiek podejrzewany o podżeganie do zabójstwa generała Marka Papały, byłego szefa polskiej policji, może spokojnie przygotować i przeprowadzić transfer z Polski do USA milionów złotych? Jak wynika ze śledztwa przeprowadzonego przez "Puls Biznesu", Edwardowi Mazurowi to się udało.

Polecamy: » Zamów wypis z Rejestrów Sądowych i Ksiąg Wieczystych on-line » Codzienny przegląd prasy ekonomicznej

d4iphjv

Jak ustaliła gazeta, Edward Mazur, "cel numer jeden" polskich organów ścigania, nie miał żadnych problemów z wytransferowaniem z Polski ponad 5 mln zł! Z dywidend i sprzedaży udziałów w spółce spożywczej Bakoma-Bis, którą przez lata kontrolował razem ze Zbigniewem Komorowskim, jednym z najbogatszych Polaków.

Polonijny biznesmen był podejrzanym w sprawie Papały od stycznia 2005 r. Już wtedy prokuratura mogła zajmować jego majątek. Od października 2006 r. było to łatwiejsze, bowiem żona i córka generała Papały w postępowaniu karnym złożyły dwa pozwy cywilne o 3 mln zł odszkodowania od Mazura. Prokuratura zadowoliła się zajęciem 150-metrowego spółdzielczego mieszkania w centrum Warszawy i ponad 1 mln zł na rachunku w domu maklerskim. Jak wynika z ustaleń "Pulsu Biznesu", Bakomą-Bis w ogóle się nie zainteresowała.

(...) Inercja prokuratury pozwoliła Mazurowi na czerpanie zysków z dywidend (w 2006 r. wytransferował ponad 400 tys. zł), a w 2007 r. na zbycie 26 proc. udziałów w Bakomie-Bis. Jego żona Anna 5 maja 2007 r. podpisała dwie umowy sprzedaży (sam Mazur siedział wtedy w amerykańskim więzieniu). Większą część udziałów (18 proc. kapitału) kupiła za 3,2 mln zł sama spółka w celu umorzenia. Pozostałe 8 proc. przejęło małżeństwo Komorowskich - za ponad 1,6 mln zł.

Pieniądze z Polski wypłynęły dokładnie 6 listopada 2007 r. Trafiły na konto kancelarii prawnej Tinkoff, Popko & Associates, która... pomagała polonijnemu biznesmenowi w walce z polskim rządem przed sądem ekstradycyjnym.

Więcej w "Pulsie Biznesu"

d4iphjv

Podziel się opinią

Share
d4iphjv
d4iphjv