Medicover otworzył szpital w Warszawie, planuje kolejną inwestycję w stolicy
24.9.Warszawa (PAP) - Grupa Medicover, która kosztem 40 mln euro otworzyła w Warszawie wieloprofilowy szpital, spodziewa się, że będzie on rentowny po trzech latach. W planach...
24.09.2009 | aktual.: 24.09.2009 16:52
24.9.Warszawa (PAP) - Grupa Medicover, która kosztem 40 mln euro otworzyła w Warszawie wieloprofilowy szpital, spodziewa się, że będzie on rentowny po trzech latach. W planach grupy jest budowa w stolicy centrum radioterapii - poinformował szef Grupy Medicover, Fredrik Ragmark.
"Koszt budowy szpitala to około 40 mln euro. Szacujemy, że dojście od break-even zajmie trzy lata, a za kolejne trzy lata zainwestowane środki się zwrócą" - powiedział na konferencji prasowej z okazji otwarcia nowego szpitala.
Pytany skąd pochodziły środki na sfinansowanie budowy i wyposażenia szpital prezes odpowiedział PAP:
"W połowie inwestycja ta pochodzi ze środków własnych, w połowie została sfinansowana przez sektor bankowy".
Szpital na warszawskim Wilanowie ma 7 klinik specjalistycznych: zdrowia kobiety, położnictwa, zdrowia dziecka, kardiologii, chorób wewnętrznych, chirurgii, anestezjologii i intensywnej terapii, a także 3 centra: diagnostyczne, konsultacyjne oraz rehabilitacji.
Na 16 tys. mkw. powierzchni użytkowej znajduje się m.in 5 sal operacyjnych, w których ma być przeprowadzanych blisko 4 tys. operacji rocznie oraz 180 łóżek szpitalnych. W szpitalu zatrudnionych docelowo ma być blisko 400 osób.
Ragmark powiedział PAP, że Grupa Medicover rozpoczyna budowę następnego podobnego szpitala, tym razem w Bukareszcie, którego koszt będzie zbliżony do kosztu inwestycji szpitalnej właśnie otwartej. Natomiast wiosną w Warszawie
"Chcemy również zbudować w Warszawie placówkę onkologiczną. Prace mogą rozpocząć się już wiosną 2010 roku i tak jak w przypadku tego obiektu potrwać około dwóch lat" - powiedział.
Dodał, że podobnie jak w przypadku właśnie otwartego szpitala, finansowanie inwestycji onkologicznej będzie odbywać się przy udziale banków oraz ze środków własnych.
Ragmark powiedział, że nie ma żadnych planów pozyskania przez Medicover finansowania z warszawskiej giełdy.
Medicover był do końca 2006 roku notowany na giełdzie w Sztokholmie. Większościowy pakiet akcji spółki ma szwedzka rodzina af Jochnick.
Grupa Medicover jest międzynarodową firmą medyczną oferującą opiekę medyczną. W Polsce Medicover ma 22 centra medyczne oraz współpracuje z ponad tysiącem placówek medycznych w całym kraju. Do Grupy Medicover należy również Szpital Damiana oraz Centra Medyczne Damiana.
Łącznie Grupa Medicover w Polsce obsługuje ponad 500 tys. osób, a jej przychody w 2008 roku wyniosły 409 mln zł.
Poza Polską Medicover prowadzi działalność w Rumunii, Czechach, Słowacji, Niemczech, Estonii, na Ukrainie i na Węgrzech. Niebawem rozpocznie działalność na Białorusi. Grupa w tych krajach, łącznie z Polską, obsługuje ponad 6 tys. firm.(PAP)
epo/ ana/