Trwa ładowanie...

Meksyk dopuści zagraniczne spółki do zasobów ropy

Rząd Meksyku przyznał państwowemu koncernowi naftowemu Pemex prawa do 83 proc. potwierdzonych i prawdopodobnych rezerw ropy naftowej - poinformowały brytyjskie media. O pozostałe zasoby powalczą w przyszłym roku koncerny prywatne.

Share
Meksyk dopuści zagraniczne spółki do zasobów ropyŹródło: Fotolia
d4lg646

Pemex otrzyma także prawa do 21 proc. potencjalnych rezerw ropy (najniższy stopień prawdopodobieństwa w trzystopniowej skali PPP - proven, probable, possible).

W sumie państwowy koncern posiada wyłączne prawa do zasobów szacowanych obecnie na 20,6 mld baryłek ropy. Uczyni to z meksykańskiego koncernu piątym największym koncernem naftowym pod względem posiadanych rezerw ropy (wyłączając spółki z krajów członkowskich OPEC).

Decyzja ta jest konsekwencją wprowadzenia w życie nowych regulacji dotyczących poszukiwań i eksploatacji ropy w Meksyku, według których do tych prac dopuszczone będą, po trwającej 76 lat przerwie, także spółki prywatne. Pemex musiał zwrócić się do rządu z wnioskami o przyznanie koncesji na obszarach, które chciał zachować.

d4lg646

W kolejnej rundzie, zaplanowanej na przyszły rok, do rywalizacji o pozostałe zasoby dopuszczone zostaną spółki prywatne. Będzie w niej mógł uczestniczyć także Pemex. Spółka już zapowiedziała, że zamierza skorzystać z tej możliwości.

Meksykański rząd przewiduje, że dzięki dopuszczeniu do udziału w eksploatacji zasobów ropy spółek zagranicznych, uda się przyciągnąć do Meksyku inwestycje o łącznej wartości ponad 50 mld dolarów tylko do 2018 roku.

Pemex może także dopuścić wybrane przez siebie koncerny zagraniczne do własnych projektów na zasadzie partnerstwa joint-venture. Spółka już poinformowała, że zamierza dopuścić zagranicznych partnerów do 10 projektów. Zainteresowane uczestnictwem we wspólnych projektach z Pemex są ponoć wszystkie największe koncerny naftowe na świecie, w tym amerykańskie, europejskie a nawet rosyjski Łukoil.

Meksyk jest obecnie 10. największym producentem ropy naftowej na świecie. Od 10 lat wydobycie surowca spada, po tym jak w 2004 roku sięgnęło 3,4 mln baryłek ropy dziennie. W tej chwili wydobycie wynosi około 2,5 mln baryłek dziennie.

d4lg646
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4lg646
d4lg646