Trwa ładowanie...

Mężczyzna model - czy z tej pracy da się żyć?

Model to zawód dla wybranych, zawód, którego trzeba się nauczyć. Modeling to biznes, który trzeba zrozumieć. Tak jak nie od razu zostaje się dyrektorem wielkiego przedsiębiorstwa, tak i nie od razy - nie od razu zostaje się supermodelem.

Mężczyzna model - czy z tej pracy da się żyć?Źródło: © Viorel Sima - Fotolia.com
d4cbz23
d4cbz23

Model to zawód dla wybranych, zawód, którego trzeba się nauczyć. Modeling to biznes, który trzeba zrozumieć. Tak jak nie od razu zostaje się dyrektorem wielkiego przedsiębiorstwa, tak i nie od razy - nie od razu zostaje się supermodelem.

Wojtek jest studentem II roku resocjalizacji na Uniwersytecie Warszawskim, i równocześnie pracuje jako barman. Modelingiem zainteresował go kolega z roku, który w ten sposób dorabia sobie na studiach.

- Przesłałem swoje zdjęcia na wszystkie ogłoszenia, w których była mowa o modelach. Ta praca coraz bardziej mi się podoba, i liczę, że w końcu dostanę jakąś ofertę. Jestem dobrze zbudowany, mam śniadą karnację i niezły profil. Czuję, że to jest praca dla mnie, taka wymarzona – rozmyśla Wojtek.

Czy rzeczywiście to taki łatwy kawałek chleba?

Model to w gruncie rzeczy zawód jak każdy inny, zatem wymaga poświęcenia swojego czasu, stałego doskonalenia się, radzenia sobie ze stresem i umiejętności znajdywania kompromisów. Na rzecz kariery modela przemawia jednak wiele dodatkowych, pozafinansowych korzyści m.in.: świetne, profesjonalne zdjęcia (możliwość współpracy ze świetnymi fotografami, projektantami, wizażystami, stylistami), wyjazdy zagraniczne (możliwość poznania innych kultur, zawarcia nowych przyjaźni) - publikacje w magazynach, pokazy mody - praktyczna nauka języków obcych. To bardzo dużo, zwłaszcza, że młodzi ludzie chcą brać świat garściami. Model jest osobą pracującą na zlecenie różnych firm, agencji reklamowych, projektantów mody, zatrudnioną w celu rozreklamowania i wypromowania danego produktu lub usługi. W zależności od charakteru pracy model może brać udział w reklamach telewizyjnych, reklamując konkretny towar lub usługę danej firmy. Może brać udział w różnorakich pokazach (mody, fryzur, makijażu, biżuterii etc.) w celu
zaprezentowania strojów, dodatków, elementów wizażu. Modele pracują także na różnego rodzaju pokazach i targach.

- Nie można powiedzieć, że jest to łatwa praca, i bezstresowa. Zdecydowanie to praca wymagająca dużego poświęcenia. Jestem modelem od kilku lat i często nagrywam różne materiały telewizyjne – tu nie ma wybacz, reguły są jasno wytyczone, rządzi reżyser lub stylista. To oni narzucają swoje wymagania. Ty je wykonujesz. Kto nie umie się podporządkować, szybko znajdzie się po drugiej stronie drzwi. Równocześnie jest to praca dla osób energicznych, śmiałych i odważnych, które nie boją się tłumów i przed kamerami potrafią zachowywać się naturalnie – opowiada Kamil, model reklam telewizyjnych.

d4cbz23

Jak zostać modelem?

W Polsce są tzw. szkoły kształcące przyszłych modeli i modelki, prowadzone w trybie kursów. Na takich studiach odbywają się zajęcia z kosmetyki i makijażu, stylizacji ubioru, zajęcia praktyczne z estetyki ruchu i aranżacji pokazu, przedmioty z savoir-vivre, asertywności oraz komunikacji z ludźmi. Prawda jest jednak taka, że najlepiej po prostu zgłosić się do agencji modelek i modelów.

- Każdy model obowiązkowo musi mieć: czystą, zadbaną skórę, proporcjonalną budowę ciała, włosy średniej długości – bardzo krótkie fryzury mogą być przeszkodą. Pozostałe wymagania, jak wzrost, waga, zależą od rodzaju modelingu – wyjaśnia Janusz Kamiński, menedżer agencji modeli 4TH Models. Ważnym elementem są zdjęcia, tzw. portfolio. Nie trzeba za nie płacić od razu kokosów, ale muszą pokazywać Ciebie jako modela. Z pewnością nie mogą to być zdjęcia z imprezy z Tobą wśród tłumu. Warunkiem niezbędnym jest zdjęcie twarzy i sylwetki. To zapunktuje w agencji. Zdjęcia nie muszą być profesjonalne ale takie, na których model jest dobrze widoczny, powinny być jak najbardziej naturalne bez poprawiania w programach graficznych. Warto mieć świadomość, że czasami tych zdjęć trzeba wysłać naprawdę dużo.

- Jasne, że nie wszystkie agencje odpowiadają na każde zgłoszenie, dostają ich sporo. Przeważnie umieszczają informację na ten temat na stronie, zastrzegają sobie prawo do odpowiadania tylko na te zgłoszenia, którymi są zainteresowane. Dlatego warto szukać informacji o castingach i chodzić na nie jak najczęściej – zaleca Kamil.

Kryteria modelingu

W pracy modela zdecydowanie największą wagę przykłada się do wyglądu zewnętrznego. Potem odpowiednio oczekuje się wysokiego wzrostu, proporcjonalnej figury, wysportowanej sylwetki - tym samym modele muszą przez cały czas kontrolować swój wygląd i sposób odżywiania. Wymaga się również od nich pełnej dyspozycyjności, nienagannego wyglądu i dobrego zdrowia fizycznego.

d4cbz23

Kandydat na modela powinien mieć:

• od 184 do 190 cm wzrostu,
• regularne rysy,
• proporcjonalne rozmiary,
• zdrową cerę,
• ładne zęby,
• zadbane włosy,
• urok i seksapil.

Do tego przydadzą się umiejętności takie jak odporność na stres, wyobraźnia, elastyczność, komunikatywność, łatwość w nawiązywaniu kontaktów.
- Zajęcie modela i modelki jest z reguły zawodem tylko na kilka lat - z reguły po skończeniu 23-25 roku życia modelki kończy się karierę, agencje szukają bowiem osób młodszych, których karierą można kierować przez kilka kolejnych lat. Równocześnie jest to branża, w której panuje bardzo duża konkurencja. Wobec modeli wymagania są nieco łagodniejsze i z reguły ich kariera może trwać do 30 roku życia – tłumaczy Janusz Kamiński.

d4cbz23

*Zarobki modela *

Zarobki w tej branży są bardzo zróżnicowane i uzależnione od wielu czynników. Między innymi ich wysokość zależy od warunków podpisanego kontraktu, agencji dla której się pracuje i charakteru pracy (praca w reklamie, na wybiegu itd.). Najczęściej modele nie mają stałej pracy, chociaż znane osoby podpisują kilkuletnie kontrakty z daną firmą.

Oliwier jest modelem kilka miesięcy, jak sam przyznaje dopiero raczkuje w tym temacie. - Pracuję dla kilku firm jako foto model. Takie zdjęcia modnych ubrań czy kosmetyków do czasopism. Zarabiam 4 tysiące na miesiąc. Ale muszę codziennie lub co drugi dzień mieć zdjęcia. Czasami nie ma zleceń, wtedy nie jest kolorowo – przyznaje Oliwier. Faktycznie, najlepsi mogą zarabiać nawet miliony dolarów rocznie, ale w Polsce te stawki są znacznie niższe. Za zdjęcia do katalogu, tzw. edytorial modele zarabiają średnio 500-600 złotych brutto. W tym zawodzie nie ma umowy o pracę ani etatu, zazwyczaj dostaje się umowę zlecenie lub o dzieło. Dlatego należy mieć świadomość, że na dłuższą metę może być trudno z taką formą zatrudnienia np. dostać kredyt na mieszkanie.

d4cbz23

Karol pracował jako model na pokazach mody męskiej. Przyznaje, że na czas studiów było to dość intratne zajęcie.
- Jednak po pewnym czasie stwierdziłem, że nie chce się w to bawić. Uroda przemija, a umowy są tylko na zlecenie. Można dużo zarobić za jakieś zlecenia drobne, ale co dalej? Jak nie wkręcisz się w profesjonalny modelling to masz naprawdę trudny orzech do zgryzienia – opowiada Karol.

Typowy dzień modela zaczyna się już o 6 rano, bo pierwszy casting zaplanowany jest na godz. 8. Ale trzeba na przykład dojechać przez całe miasto, na własny koszt, odpowiednio umalowanym i ubranym. Takich castingów bywa kilkanaście, co zajmuje cały dzień. – Sam casting trwa czasami dosłownie minutę. Modelka pokazuje swoją książkę ze zdjęciami, odpowiada na kilka pytań, ewentualnie musi przejść się przed komisją. Większość czasu traci na stanie w kolejce, bo na taki nabór, gdzie potrzeba jednej osoby, przychodzi dwustu chętnych – wspomina Karol. Co gorsza, zdarza się, że miejscowi agenci przekazują nieaktualne albo niepełne dane o castingach. – W Mediolanie razem z kolegą dostaliśmy adres castingu, gdzie szukano modeli z długimi włosami. To był podstawowy warunek, ale nasz booker (osoba zajmująca się szukaniem zleceń) nawet nas o tym nie poinformował, choć obaj mieliśmy krótkie włosy. Odstaliśmy swoje w kolejce i gdy nadeszła nasza pora, od razu nam podziękowano. To było czysta strata czasu zawiniona przez
miejscową agencję – mówi model.

Modeling to niezaprzeczalnie wspaniała przygoda. Możliwość poznania świata, innych ludzi, zwyczajów, oraz nauki języka to ewidentne plusy. Ale można się dość szybko nauczyć, że w biznesie obowiązują twarde reguły dziś pracujesz a jutro nie, i tym samym, że nie można nigdy stawiać wszystkiego na jedną kartę i trzeba mieć alternatywę na siebie i swoje życie.

Najpiękniejsi modele

• Tomek Szczukiecki
• Adrian Włodarski
• Jarek Piętka
• Greg Nawrat
• Jakub Nowocień
• Mariusz Smoliński
• Tomek Szałański
• Wojtek Czerski
• Filip Grudzewski
• Tomek Szmulewicz

Agnieszka Tarnowska, AS, WP.PL

d4cbz23
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4cbz23