Trwa ładowanie...
d49x0ui

MF będzie analizować propozycje PIH ws. podatku od sprzedaży detalicznej

Warszawa, 10.02.2016 (ISBnews) - Propozycje przedstawione przez Polską Izbę Handlu (PIH) dotyczące projektu ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej będą analizowane przez Ministerstwo Finansów w celu wypracowania optymalnych rozwiązań uwzgledniających uwagi i postulaty spływające ze strony całej branży handlowej, poinformował resort.
Share
d49x0ui

"Minister finansów Paweł Szałamacha spotkał się z przedstawicielami Polskiej Izby Handlu. W trakcie rozmowy wymienione zostały opinie i oczekiwania dotyczące projektu ustawy o podatku od handlu detalicznego. Propozycje przedstawione przez PIH będą teraz analizowane przez Ministerstwo Finansów w celu wypracowania optymalnych rozwiązań uwzgledniających uwagi i postulaty spływające ze strony całej branży handlowej" - czytamy w komunikacie.

W Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odbędzie się dzisiaj kolejne spotkanie z przedstawicielami branży handlowej. W posiedzeniu parlamentarnego zespołu na rzecz wspierania przedsiębiorczości i patriotyzmu ekonomicznego uczestniczyć będą minister Paweł Szałamacha oraz podsekretarz stanu Leszek Skiba, podało również MF.

Pod koniec stycznia br. prezes PIH Waldemar Nowakowski powiedział ISBnews, że według Izby, kwota wolna od opodatkowania nowym podatkiem w handlu powinna być wyższa niż zaproponowane przez Ministerstwo Finansów kwota 1,5 mln zł netto obrotów miesięcznie (czyli 18 mln zł rocznie). Powinna ona obejmować małe i średnie przedsiębiorstwa, czyli takie z obrotami rzędu 45-225 mln zł (10-50 mln euro).

d49x0ui

Ministerstwo Finansów opublikowało w ub. tygodniu nowy projekt ustawy o sprzedaży detalicznej i skierowało go do uzgodnień międzyresortowych, które planowano do 5 lutego. W projekcie pozostawiono wszystkie najważniejsze propozycje, w tym stawki podatku uzależnione od przychodów sklepów, objęcie podatkiem franczyzy oraz handlu internetowego (z opłatą dla przewoźnika przesyłek, w przypadku, gdyby zagraniczny sprzedawca nie uiścił nowego podatku).

Aktualne założenia projektu ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej:

  • podatek od sprzedaży detalicznej będzie obowiązywał sieci handlowe oraz sprzedawców detalicznych, przedsiębiorstwa zostaną objęte podatkiem po przekroczeniu przychodów 1,5 mln zł miesięcznie,
  • podstawowa stawka to 0,7% do poziomu 300 mln zł miesięcznie i 1,3% powyżej tego pułapu,
  • proponowana stawka na dni weekendu (sobota, niedziela) wynosi 1,3% do kwoty 300 mln zł miesięcznie i 1,9% powyżej tego poziomu,
  • spodziewane dochody budżetu państwa z tytułu nowej daniny to około 2 mld zł w perspektywie 2016 roku.

(ISBnews)

d49x0ui

Podziel się opinią

Share
d49x0ui
d49x0ui