Trwa ładowanie...
dfrnlpt
banki
24-09-2010 16:37

MF chce podnieść do 100 tys. euro gwarancje dla depozytów

24.09. Warszawa (PAP) - Podniesienie do 100 tys. euro minimalnej wysokości gwarancji dla bankowych depozytów przewiduje projekt nowelizacji ustawy o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym,...

dfrnlpt
dfrnlpt

24.09. Warszawa (PAP) - Podniesienie do 100 tys. euro minimalnej wysokości gwarancji dla bankowych depozytów przewiduje projekt nowelizacji ustawy o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym, opublikowany w piątek przez resort finansów.

MF tłumaczy w uzasadnieniu do dokumentu, że ma on na celu dostosowanie polskich przepisów do regulacji dyrektywy w sprawie systemów gwarantowania depozytów. Część przepisów wprowadzono w ubiegłym roku, na dostosowanie pozostałych Polska ma czas do końca 2010 r.

Projekt zakłada przede wszystkim podniesienie z 50 tys. do 100 tys. euro limitu gwarancji dla depozytów bankowych. Warunkiem wypłaty środków byłaby decyzja Komisji Nadzoru Finansowego o zawieszeniu działalności banku i ustanowieniu zarządu komisarycznego (o ile nie został on ustanowiony wcześniej) i skierowaniu wniosku do sądu o ogłoszenie upadłości banku.

Druga istotna zmiana zaproponowana przez MF dotyczy terminu na uruchomienie gwarancji. Pieniądze powinny zostać wypłacone w ciągu 20 dni od decyzji KNF.

dfrnlpt

Obecnie limit gwarancji środków zgromadzonych w banku przez jednego deponenta wynosi 50 tys. euro. Środki te podlegają 100-proc. gwarancji. Procedura wypłaty środków powinna trwać nie dłużej niż trzy miesiące od chwili, kiedy depozyt nie jest dostępny (np. z powodu upadłości banku). Termin ten może zostać przedłużony maksymalnie do dziewięciu miesięcy.

Tymczasem w przygotowywanym w Brukseli projekcie unijnej dyrektywy dotyczącej systemu gwarancji depozytów Komisja Europejska proponuje, poza utrzymaniem poziomu gwarancji w wysokości 100 tys. euro, objęcie gwarancjami depozytów przedsiębiorstw i skrócenie do siedmiu dni terminu wypłaty gwarancji w przypadku niewypłacalności instytucji finansowej.

Ponadto przewidziane jest utworzenie mechanizmu wzajemnych pożyczek między funduszami gwarancyjnymi (w przypadku, gdy fundusz gwarancyjny jednego kraju nie byłby w stanie sprostać roszczeniom depozytariuszy) i obowiązek wypłaty środków w walucie, w której jest prowadzony rachunek.

Celem przygotowywanej przez KE zmiany jest zapewnienie większej ochrony osób posiadających depozyty w bankach, utrzymanie ich zaufania i uniknięcie ryzyka masowej wypłaty depozytów. (PAP)

mmu/ pad/ gma/ osz/

dfrnlpt
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dfrnlpt