Trwa ładowanie...
diihc8i

MF chce zaproponować samorządom możliwość lokowania środków w BGK - Radziwiłł (aktl. 2)

...

Share
diihc8i

Dochodzą wypowiedzi kolejnych samorządowców. #

12.10. Warszawa (PAP) - Ministerstwo Finansów chce zaproponować samorządom możliwość lokowania wolnych środków w BGK, tak jak robią to jednostki sektora finansów publicznych - poinformował wiceminister finansów Dominik Radziwiłł. Dodał, że pozwoliłoby to obniżyć potrzeby pożyczkowe o dodatkowe kilkanaście miliardów złotych.

"Rozważamy możliwość rozszerzenia systemu konsolidacji na inne jednostki. Chcemy zaproponować możliwość lokowania środków także samorządom. Warunki, które oferujemy beneficjentom są naprawdę atrakcyjne. To w sumie mogłoby pomóc zmniejszyć potrzeby pożyczkowe o dodatkowe kilkanaście miliardów złotych" - powiedział Radziwiłł w wywiadzie dla portalu Obserwatorfinansowy.pl, którego właścicielem jest Narodowy Bank Polski.

Wiceminister poinformował również, że w tym roku dzięki konsolidacji rachunków jednostek sektora finansów publicznych udało się zmniejszyć potrzeby pożyczkowe w większej skali niż zakładał resort finansów.

"Sądziliśmy, że dzięki temu osiągniemy zmniejszenie potrzeb pożyczkowych o około 19 mld zł w tym roku. Aktualnie poziom konsolidowanych środków to około 23 mld zł" - powiedział.

diihc8i

Marek Wójcik, przedstawiciel Związku Miast Polskich, powiedział PAP, że samorządy prawdopodobnie będą zainteresowane propozycją, jeżeli będzie ona atrakcyjna, a jej intencją nie będzie ograniczanie autonomii samorządów.

"W sposób formalny nikt nam jeszcze tej propozycji nie przedstawił, dlatego trudno się do niej odnieść w sposób szczegółowy. Wstępnie mogę powiedzieć +tak+ dla tej propozycji, jeżeli jest to po prostu kolejny atrakcyjny produkt BGK i trzy razy +nie+, jeżeli jej intencją jest ograniczenie naszej autonomii" - powiedział.

Prezydent Poznania Ryszard Grobelny powiedział, że wszystko zależy od oprocentowania lokat. Podkreślił przy tym, że samorządy nie dysponują dużą pulą wolnych środków.

"W zasadzie jedyne, co mnie interesuje, to czy oprocentowanie w BGK będzie wyższe niż na rynku" - powiedział.

"Samorządy nie mają dużych wolnych środków i są to środki krótkoterminowe. W Poznaniu dysponujemy wolnymi środkami w pierwszej połowie roku, a w drugiej już nie" - dodał.(PAP)

mak/ bg/ jtt/

diihc8i
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
diihc8i
diihc8i