Trwa ładowanie...
d8yekms

MF chce zaproponować samorządom możliwość lokowania środków w BGK - Radziwiłł (aktl.)

...

Share
d8yekms

Dochodzi komentarz przedstawiciela samorządów. #

12.10. Warszawa (PAP) - Ministerstwo Finansów chce zaproponować samorządom możliwość lokowania wolnych środków w BGK, tak jak robią to jednostki sektora finansów publicznych - poinformował wiceminister finansów Dominik Radziwiłł. Dodał, że pozwoliłoby to obniżyć potrzeby pożyczkowe o dodatkowe kilkanaście miliardów złotych.

"Rozważamy możliwość rozszerzenia systemu konsolidacji na inne jednostki. Chcemy zaproponować możliwość lokowania środków także samorządom. Warunki, które oferujemy beneficjentom są naprawdę atrakcyjne. To w sumie mogłoby pomóc zmniejszyć potrzeby pożyczkowe o dodatkowe kilkanaście miliardów złotych" - powiedział Radziwiłł w wywiadzie dla portalu Obserwatorfinansowy.pl, którego właścicielem jest Narodowy Bank Polski.

Wiceminister poinformował również, że w tym roku dzięki konsolidacji rachunków jednostek sektora finansów publicznych udało się zmniejszyć potrzeby pożyczkowe w większej skali niż zakładał resort finansów.

"Sądziliśmy, że dzięki temu osiągniemy zmniejszenie potrzeb pożyczkowych o około 19 mld zł w tym roku. Aktualnie poziom konsolidowanych środków to około 23 mld zł" - powiedział.

d8yekms

Marek Wójcik, przedstawiciel Związku Miast Polskich, powiedział PAP, że samorządy prawdopodobnie będą zainteresowane propozycją, jeżeli będzie ona atrakcyjna, a jej intencją nie będzie ograniczanie autonomii samorządów.

"W sposób formalny nikt nam jeszcze tej propozycji nie przedstawił, dlatego trudno się do niej odnieść w sposób szczegółowy. Wstępnie mogę powiedzieć +tak+ dla tej propozycji, jeżeli jest to po prostu kolejny atrakcyjny produkt BGK i trzy razy +nie+, jeżeli jej intencją jest ograniczenie naszej autonomii" - powiedział. (PAP)

mak/ bg/ jtt/

d8yekms
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d8yekms
d8yekms