MF: MFW pozytywnie o polskiej gospodarce (komunikat)

...

29.10. Warszawa - Ministerstwo Finansów informuje:

Zdaniem Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) należy oczekiwać poprawy wyników polskiej gospodarki. W dłuższej perspektywie konieczne są dalsze działania ograniczające wydatki budżetowe oraz utrzymanie tempa rozwoju gospodarczego.

Komunikat dotyczący stanu polskiej gospodarki opracowany przez Radę Dyrektorów MFW przedstawił dziś, tj. 29.10.2010 r., podczas konferencji prasowej w Ministerstwie Finansów, szef misji MFW James Morsink.

Zdaniem MFW spodziewany w br. wzrost deficytu będzie wynikiem kryzysu z poprzednich lat i spadku wpływów z podatków osobistych i od przedsiębiorstw. MFW oczekuje jednak systematycznego wzrostu polskiej gospodarki. Koniunktura ma być osiągnięta dzięki wzrostowi zatrudnienia oraz inwestycji prywatnych i finansowanych ze środków publicznych, głównie funduszy UE. Wzrost PKB wyniesie ok. 3,5 proc. do końca tego roku i 3,75-4 proc. w 2011 r.

Zdaniem MFW deficyt finansów publicznych spadnie w przyszłym roku do 6,5-6,7 proc. PKB, co będzie spowodowane m.in. wcześniejszymi oszczędnościami przeprowadzonymi przez rząd. Aby osiągnąć planowane ograniczenie deficytu do 3 proc. w 2013 r. konieczne jest - według ekspertów Funduszu - utrzymanie tempa rozwoju gospodarczego i dalsza konsolidacja finansów publicznych. Dlatego MFW z uznaniem przyjmuje plany wprowadzenia reguły wydatkowej, która ogranicza wzrost niesztywnych wydatków budżetowych powyżej 1 proc. ponad inflację.

Komunikat powstał w oparciu o dane zebrane podczas wizyty ekspertów MFW do Polski w dniach 26-29 października 2010 r. Przedstawiciele MFW odbyli spotkania m.in. z ministrem finansów oraz ekspertami, m.in. w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Narodowym Banku Polskim, Komisji Nadzoru Finansowego i Bankowym Funduszu Gwarancyjnym.


Każdy kraj członkowski MFW zobowiązany jest do przyjęcia misji ekspertów Funduszu i udostępnienia im niezbędnych danych ekonomicznych i statystycznych. Podsumowanie efektów misji zawierane jest w oświadczeniu końcowym ekspertów ogłaszanym podczas konferencji prasowej.

UWAGA: Komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)

kom/ tlom/

Źródło artykułu:PAP
finansegospodarkamfw

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)