Trwa ładowanie...
d134lpm

MF może w tym roku przeprowadzić kolejną aukcję odkupu bonów - Marczak (opis)

19.12. Warszawa (PAP) - Ministerstwo Finansów, po tym jak na poniedziałkowym przetargu odkupiło bony skarbowe za 2,247 mld zł, może przeprowadzić kolejną aukcję odkupu bonów -...

Share
d134lpm

19.12. Warszawa (PAP) - Ministerstwo Finansów, po tym jak na poniedziałkowym przetargu odkupiło bony skarbowe za 2,247 mld zł, może przeprowadzić kolejną aukcję odkupu bonów - poinformował Piotr Marczak, dyrektor departamentu Długu Publicznego w MF.

"Wyniki przetargu były zgodne z naszymi planami. Zakładaliśmy, że sukcesem byłoby odkupienie od 10 do 20 proc. bonów o terminie wykupu w przyszłym roku. Wykupiliśmy powyżej 13 proc. po atrakcyjnych cenach. Wartość okupionych bonów wyniosła 2,2 mld zł, a zgłoszony popyt był prawie dwa razy większy" - powiedział dziennikarzom Marczak.

"Zgodnie z planem zakładaliśmy, że w grudniu przeprowadzimy jedną aukcję odkupu. Zgłoszony popyt i to, że zrealizowaliśmy go w połowie, daje pewne niewielkie prawdopodobieństwo, że aukcję możemy powtórzyć pod koniec roku" - dodał.

MF odkupiło w poniedziałek bony o wartości 2,247 mld zł wobec planowanej kwoty 16,747 mld zł.

d134lpm

Według Marczaka transakcja była bardziej opłacalna od alternatywnego dla niej utrzymywania wolnych środków na lokatach.

"Dodatkowym efektem przeprowadzonej dziś aukcji jest zmniejszenie relacji długu publicznego do PKB o 0,15 proc." - podkreślił.

"Zrealizowany odkup bonów zapadających od 1 lutego do marca 2012 r. był bardziej efektywny od alternatywnego utrzymywania środków na lokatach. Dodatkowo w wyniku odkupu dług na koniec roku nie będzie zawyżany o wartość środków pożyczonych i zdeponowanych na lokatach" - dodał.

Jednocześnie dyrektor departamentu w MF poinformował, że odrzucone oferty nie mieściły się w limicie rachunku ekonomicznego.

Marczak zaznaczył jednocześnie, że nawet bez tego przetargu dług publiczny nie przekroczyłby ostrożnościowego progu 55 proc. PKB. (PAP)

mmu/ wkr/ pad/ bg/ ana/

d134lpm

Podziel się opinią

Share
d134lpm
d134lpm