MF: niszczenie towarów z przemytu (komunikat)

...

18.08. Warszawa - Wydział Prasowy Ministerstwa Finansów informuje:

Niszczenie niebezpiecznych dla zdrowia towarów pochodzących z przemytu

Setki tysięcy sztuk leków i sterydów anabolicznych (ok. 400 kg), kilkadziesiąt nielegalnych automatów do gier, kilkadziesiąt kilogramów środków ochrony roślin, blisko 2 tys. pirackich płyt CD i DVD oraz inne towary zatrzymane przez Służbę Celną przy próbie nielegalnego wwozu na teren Unii Europejskiej, zostaną dzisiaj komisyjnie zniszczone na terenie zakładu CHEMA Spółdzielnia Pracy w Olesinie k/ Dębe Wielkie.

W środę (18.08) ok. godz. 15.00 Służba Celna zniszczy m.in. blisko 400 kg leków i sterydów niewiadomego pochodzenia. Wśród nich są zarówno leki niedopuszczone do obrotu w Polsce, jak również sfałszowane produkty lecznicze - nielegalnie wyprodukowane, nigdzie nieprzebadane, zawierające często duże ilości wysoce toksycznych zanieczyszczeń, działające szkodliwie dla zdrowia lub niedziałające wcale - z uwagi na niewłaściwą ilość, brak, lub zupełnie inną, niż podana na opakowaniu substancję czynną.

To największe od kilku lat niszczenie nielegalnych towarów przejętych przez funkcjonariuszy celnych z Izby Celnej w Białej Podlaskiej, chroniących blisko 500-kilometrowy odcinek lądowej granicy Unii Europejskiej.

W Polsce znane są przypadki "bazarowej" sprzedaży ziół na odchudzanie nafaszerowanych ołowiem czy leków na potencję produkowanych z gipsu. Na opakowaniach farmaceutyków, które funkcjonariusze celni zatrzymują na granicy nierzadko brakuje też nazwy producenta, daty ważności, składu czy informacji o sposobie zażywania leku. Dodatkowo osoby decydujące się na zażywanie takich leków nigdy nie mają pewności, w jakich warunkach były one produkowane i przechowywane, a także przewożone (przykładowo Służba Celna zatrzymała leki, które powinny być przechowywane w lodówce, a przez granicę przemycane były pod osłoną silnika).

Wśród niszczonych przez funkcjonariuszy celnych farmaceutyków są m.in. takie produkty, jak:

- antybiotyki, jak np. cefazolin (antybiotyk o działaniu bakteriobójczym) czy beznzylopenicylina;

- paracetamol (powszechnie stosowany lek o działaniu przeciwbólowym i przeciwgorączkowym);

- środki uspokajające - ekstrakt waleriany;

- leki stosowane np. przy niewydolności trzustki (festal);

- tabletki MUMIJO - lekarstwo reklamowane w Internecie jako uniwersalny środek na wiele "nieuleczalnych" chorób;

- niebezpieczne dla zdrowia i życia tabletki o nazwie Dai Dai. Nieuczciwi handlarze oferują ten specyfik między innymi w Internecie, obiecując rewelacyjne efekty odchudzające. Kupujący często nie mają świadomości, iż ta produkowana w Chinach substancja zawiera sibutraminę działającą podobnie do amfetaminy. Na świecie zarejestrowano kilkadziesiąt śmiertelnych przypadków po zażyciu podobnych do Dai Dai środków.

- suplementy diety - m.in. środki pomagające w walce z rakiem, stosowane też przy zaburzeniach funkcji wątroby i chorobach układu odpornościowego oraz ziołowe preparaty zwiększające wydolność serca i wzmacniające układ krążenia, stosowane m.in. przez osoby zagrożone osteoporozą;

- różnego rodzaju maści i balsamy, w tym m.in. wyprodukowane na bazie tłuszczu z niedźwiedzia brunatnego; poza tym sterydy, takie jak np.: primobolan - steryd anaboliczno-androgenny bardzo często stosowany przez kobiety, testenat - syntetyczna pochodna testosteronu, somatogenum - środek zawierający w swym składzie hormon wzrostu somatotropinę.

Na uwagę zasługuje fakt, iż np. primobolan w wersji iniekcyjnej, a więc takiej, jak ta zatrzymana przez celników, zgodnie z informacjami zawartymi w Internecie, został wycofany z legalnej produkcji w roku 1993. Somatogenum natomiast produkowane jest prawdopodobnie na Litwie i może zawierać w swym składzie hormon wzrostu pozyskiwany ze zwłok.

- Testosteron.

Wszystkie leki i sterydy najpierw zostaną zmielone w specjalnej maszynie i wymieszane z innymi produktami zanieczyszczającymi, a następnie spalone.

UWAGA: Komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ tlom/

Źródło artykułu:PAP
przestępczośćprzemytmf

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)