Trwa ładowanie...
dbtnh0t
dbtnh0t

MF oczekuje w marcu wyraźnego spadku CPI poniżej 4 proc. vs 4,3 proc. w lutym

13.03. Warszawa (PAP) - Ministerstwo Finansów oczekuje w marcu br. wyraźnego spadku wskaźnika inflacji poniżej 4 proc. z 4,3 proc. odnotowanych w lutym - poinformował resort w...
Share
dbtnh0t

13.03. Warszawa (PAP) - Ministerstwo Finansów oczekuje w marcu br. wyraźnego spadku wskaźnika inflacji poniżej 4 proc. z 4,3 proc. odnotowanych w lutym - poinformował resort w komentarzu do wtorkowych danych GUS.

"W marcu oczekujemy wyraźnego spadku inflacji, do poziomu poniżej 4 proc." - napisano w komunikacie.

GUS podał we wtorek, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych w lutym 2012 r. wzrosły o 4,3 proc. w stosunku do lutego 2011 roku, a w porównaniu ze styczniem 2012 r. wzrosły o 0,4 proc.

dbtnh0t

Ekonomiści ankietowani przez PAP szacowali, że w ujęciu dwunastomiesięcznym ceny towarów i usług wzrosły w lutym o 4,1 proc., natomiast w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosły o 0,2 proc.

"Opublikowany przez GUS wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych za luty okazał się zgodny z oczekiwaniami MF. Pewnym zaskoczeniem jest brak korekty danych za styczeń (w ostatnich 8 latach wskaźnik styczniowy był korygowany w dół w skali od 0,1 do 0,3 pkt. proc.)" - podkreślają w komunikacie ekonomiści resortu finansów.

GUS potwierdził we wtorek, że inflacja w styczniu wyniosła 4,1 proc., tak jak szacowano wcześniej.

"Uwzględnienie nowych wag wpłynęło na zwiększenie we wskaźniku CPI udziału grupy +użytkowanie mieszkania i nośniki energii+ (z 20,7 proc. do 21,3 proc.) oraz na wzrost udziału grupy +napoje alkoholowe i wyroby tytoniowe+ (5,7 proc. do 6,1 proc.)" - napisano.

"W przypadku tej pierwszej grupy jest to tendencja obserwowana od lat. Udział żywności i napojów bezalkoholowych w CPI nieznacznie wzrósł (z 24,0 proc. do 24,2 proc.) - w poprzednich latach obserwowano spadek udziału tej grupy" - dodano. (PAP)

bg/ asa/

dbtnh0t

Podziel się opinią

Share
dbtnh0t
dbtnh0t