Trwa ładowanie...
d3opo18
finanse
22-08-2012 18:07

MF: Pierwsze posiedzenie grupy roboczej KSF (komunikat)

...

d3opo18
d3opo18

22.08. Warszawa - MF informuje:

Dziś o godz. 10.00 w Ministerstwie Finansów odbyło się pierwsze spotkanie grupy roboczej KSF w sprawie parabanków. Grupa powołana została w celu wypracowania szczegółowych rozwiązań w obszarze funkcjonowania parabanków.

W skład grupy weszli przedstawiciele KSF (MF, NBP i KNF) oraz Ministra Sprawiedliwości, Prokuratora Generalnego, Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz Rzecznika Praw Obywatelskich.

W celu skuteczniejszej identyfikacji problemów i wypracowania adekwatnych rozwiązań dokonano roboczego podziału instytucji finansowych, w tym parabankowych na następujące grupy:

d3opo18

a. banki i inne podmioty nadzorowane działające w oparciu o Prawo bankowe i inne regulacje rynku finansowego, w przypadku których należy rozważyć działania zmierzające do zmniejszenia restrykcyjności regulacji, aby dodatkowo nie utrudniać kredytobiorcom dostępu do usług w sektorze regulowanym,

b. podmioty parabankowe, zarówno prowadzące działalność pożyczkową, jak też gromadzące środki pieniężne, działające w granicach prawa na podstawie innych przepisów niż Prawo bankowe, ale poddane zbyt płytkiej kontroli i nadzorowi państwa, wskutek czego interesy ich klientów nie podlegają dostatecznemu poziomowi ochrony (np. brak wystarczających gwarancji powierzanych środków),

c. podmioty działające niezgodnie z literą prawa, wobec których należy zapewnić mechanizmy umożliwiające skuteczną eliminację tego rodzaju działalności z rynku, jak również prowadzić akcje uświadamiające społeczeństwu ryzyko wiążące się z zawieraniem umów z tego rodzaju podmiotami.

Ponadto szczegółowo omówiono rekomendacje KSF wypracowane na posiedzeniu 16 sierpnia 2012 r. Omówiono m.in. takie rozwiązania jak:

d3opo18

- nadania KNF uprawnień do żądania informacji od podmiotów spoza sektora bankowego (np. w trybie postępowania wyjaśniającego), co do których istnieje podejrzenie, że prowadzą działalność polegającą na zbieraniu środków finansowych w celu obciążania ich ryzykiem lub inną działalność parabankową;

- inicjatywa legislacyjna w zakresie zwiększenia sankcji karnej za prowadzenie działalności bankowej bez wymaganego zezwolenia (art. 171 Prawa bankowego); przeanalizowanie zasad obrotu złotem inwestycyjnym oraz odpowiednich zezwoleń dla podmiotów oferujących taką usługę;

- wprowadzenie systemu informatycznego pozwalającego na bieżąco/automatycznie weryfikować czy osoby wpisywane w Krajowym Rejestrze Sądowym nie były karane; kontynuacja i intensyfikacja szkoleń dla prokuratorów i sędziów zajmujących się prowadzeniem postępowań wobec podmiotów prowadzących działalność parabankową. Na posiedzeniu grupy przedyskutowano ponadto potrzebę wprowadzenia stosownych procedur i mechanizmów kontroli zmierzających do zwiększenia efektywności postępowania sądowego i prokuratorskiego w sprawach związanych z działaniem instytucji finansowych, w tym podmiotów parabankowych.

d3opo18

Szczegółowe rekomendacje działań oraz propozycje rozwiązań legislacyjnych zostaną wypracowane w trakcie kolejnych posiedzeń grupy roboczej i przedstawione do akceptacji Komitetu Stabilności Finansowej.

Komitet Stabilności Finansowej powołany został ustawą o Komitecie Stabilności Finansowej z dnia 7 listopada 2008 r., a jego posiedzenia zwoływane są regularnie. W 2012 roku odbyło się już 5 posiedzeń KSF a od początku istnienia Komitetu 33 posiedzenia w tym 24 po wprowadzeniu ustawy o KSF.

KSF ma zapewnić efektywną współpracę w zakresie wspierania i utrzymania stabilności krajowego systemu finansowego poprzez wymianę informacji, opinii i ocen sytuacji w systemie finansowym w kraju i za granicą oraz koordynację działań w tym zakresie.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)

kom/ wni/

d3opo18
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3opo18