Trwa ładowanie...
d305kwl
d305kwl

MF planuje nowelę ustawy o NBP; rozważana m.in. wielokadencyjność członków RPP - źródło (aktl.)

...
Share
d305kwl

# dochodzi komentarz wiceministra finansów Wojciecha Kowalczyka #

12.06. Warszawa (PAP) - Ministerstwo Finansów planuje nowelizację ustawy o Narodowym Banku Polskim, wśród rozważanych zmian jest rozważane wprowadzenie wielokadencyjności członków Rady Polityki Pieniężnej - poinformowało PAP źródło rządowe.

"Planowana jest nowelizacja ustawy o NBP, powinno do niej dojść jeszcze w tym roku. Wśród rozważanych zmian jest wprowadzenie wielokadencyjności członków RPP. Nie ma natomiast planów skrócenia kadencji Rady czy zmiany liczby jej członków" - powiedział rozmówca PAP pragnący zachować anonimowość.

d305kwl

W obecnej ustawie o banku centralnym funkcjonuje zapis mówiący, że kadencja członka RPP wynosi 6 lat, a funkcję tę można pełnić tylko jedną kadencję.

Wiceminister finansów Wojciech Kowalczyk, odpowiedzialny w MF za nowelizację ustawy, w rozmowie z dziennikarzami nie odniósł się do pomysłu wprowadzenia wielokadencyjności członków RPP, poinformował jedynie, że planowana jest zmiana ustawy o NBP.

"Chcemy razem z bankiem centralnym urealnienia ustawy o NBP" - powiedział.

Zgodnie z planem prac legislacyjnych rządu, resort finansów jeszcze w tym roku ma przedstawić założenia do projektu ustawy o zmianie ustawy o NBP.

d305kwl

"Istotą rozwiązań ujętych w projekcie jest zmiana przepisów dotyczących m.in.: uczestnictwa NBP w międzynarodowych instytucjach finansowych i bankowych, pokrywania przez NBP wydatków wynikających z członkostwa Polski w Międzynarodowym Funduszu Walutowym, zasad funkcjonowania RPP oraz praw i obowiązków pracowników NBP" - napisano w dokumencie opublikowanym na stronach KPRM.

Bartek Godusławski (PAP)

bg/ asa/

d305kwl

Podziel się opinią

Share
d305kwl
d305kwl