Trwa ładowanie...
d1z9xdf
inflacja

MF podtrzymuje poziom inflacji w grudniu 2008 mimo nowych taryf PGNIG

17.10. Warszawa (PAP) - Ministerstwo Finansów podtrzymuje prognozę ok. 4 proc. inflacji w grudniu 2008, mimo decyzji o podwyżce cen gazu - powiedziała dziennikarzom wiceminister...
Share
d1z9xdf

17.10. Warszawa (PAP) - Ministerstwo Finansów podtrzymuje prognozę ok. 4 proc. inflacji w grudniu 2008, mimo decyzji o podwyżce cen gazu - powiedziała dziennikarzom wiceminister finansów Katarzyna Zajdel-Kurowska.

Zgodnie z decyzją URE ceny gazu dla odbiorców hurtowych wzrosną średnio o 11,1 proc., a dla odbiorców detalicznych od 4,5 do 6,8 proc. Gaz dla spółek chemicznych zdrożeje 10,3 proc.

Podwyżki cen gazu wejdą w życie po 14 dniach od daty publikacji decyzji w biuletynie branżowym URE. Nowa taryfa obowiązywać będzie do 31 marca 2009 roku.

d1z9xdf

"Podtrzymujemy naszą prognozę, według której inflacja spadnie do ok. 4 proc. w grudniu niezależnie od wprowadzenia nowych taryf PGNiG" - powiedziała.

"Ceny paliw spadają znacznie szybciej niż to wcześniej uwzględnialiśmy w naszych prognozach" - dodała.

Dodała również, że ceny regulowane powinny być zmieniane proporcjonalnie do zmian cen rynkowych, bo to zapewni trwałe spełnienie kryterium inflacyjnego.

"Jeżeli chcemy mieć urealnienie cen, spełniać kryterium i jednocześnie uchronić się przed zarzutem, że spełnienie nie jest trwałe, to musimy zmieniać ceny regulowane stopniowo, tak jak zmieniają się ceny rynkowe" - powiedziała.

Wiceminister dodała, ze MF zakłada podwyżkę cen gazu i energii na początku 2009 roku, co jest uwzględnione w prognozie inflacji na 2009 rok. (PAP)

mach/ map/ asa/

d1z9xdf

Podziel się opinią

Share
d1z9xdf
d1z9xdf