MF pracuje nad stałą reguła wydatkową; wydatki państwa ogółem nie będa mogły realnie rosnąć szybciej

09.05. Warszawa (PAP) - Ministerstwo Finansów pracuje nad stałą regułą wydatkową. Zakłada ona, że - po obniżeniu deficytu sektora do 1 proc. PKB - tempo wzrostu wydatków nie będzie...

09.05.2012 | aktual.: 09.05.2012 09:38

09.05. Warszawa (PAP) - Ministerstwo Finansów pracuje nad stałą regułą wydatkową. Zakłada ona, że - po obniżeniu deficytu sektora do 1 proc. PKB - tempo wzrostu wydatków nie będzie mogło być wyższe niż średnie tempo wzrostu PKB z okresu 8-10 letniego.

"Tempo wzrostu wydatków nie będzie mogło być wyższe niż średnie tempo wzrostu PKB z okresu 8-10 letniego, co odpowiada szacowanej długości cyklu koniunkturalnego w Polsce" - powiedział Marek Rozkrut, dyrektor departamentu polityki finansowej, analiz i statystyki w Ministerstwie Finansów w rozmowie z "Parkietem".

"Nie rozstrzygnięto jeszcze w jakim stopniu te obliczenia będą bazować na wzroście PKB w minionych latach, a w jakim na prognozach wzrostu" - dodał.

Jak wynika z szacunków "Parkietu" limit wzrostu wydatków, w ujęciu realnym, może sięgnąć do 3,4 proc. (gdyby brać pod uwagę lata 2008-2015), do 4,6 proc. (lata 2004-2011).

Reguła nie będzie dotyczyć samorządów, które są związane innymi zasadami, środków UE oraz ewentualnie kosztów obsługi długu. Limity jednak będą takie same dla wszystkich.

"Jeśli niektóre wydatki - np. na emerytury i renty - wzrosłyby szybciej niż średniookresowe tempo wzrostu PKB, wówczas inne wydatki - np. na wynagrodzenie czy zakup usług musiałyby zostać odpowiednio silniej ograniczone, aby łączny wzrost wydatków nie przekroczył wyznaczonego przez regułę limitu" - wyjaśnił Marek Rozkrut. (PAP)

mak/

Źródło artykułu:PAP
finansebudżetdług
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)