MF proponuje, by fundusz stabilizacyjny finansowany był w ramach obecnie ponoszonej opłaty na BFG
09.03. Warszawa (PAP) - Ministerstwo Finansów w nowym projekcie nowelizacji ustawy o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym dotyczącym wprowadzenia tzw. podatku bankowego, zaproponowało...
09.03.2012 | aktual.: 09.03.2012 15:38
09.03. Warszawa (PAP) - Ministerstwo Finansów w nowym projekcie nowelizacji ustawy o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym dotyczącym wprowadzenia tzw. podatku bankowego, zaproponowało zmianę podstawy naliczania opłaty rocznej. Źródłem finansowania funduszu stabilizacyjnego byłyby wpływy z tytułu części opłaty rocznej wnoszonej przez banki do BFG.
W uzasadnieniu projektu ustawy z dnia 6 marca podano, że w trakcie konferencji uzgodnieniowej uwzględniono uwagi o charakterze ogólnym zgłaszane m.in. przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny, czy przez Bank Gospodarstwa Krajowego.
"To jest nowy projekt nowelizacji ustawy o BFG wprowadzający tzw. opłatę ostrożnościową po konferencji uzgodnieniowej. Projekt został raz jeszcze skierowany w dniu 6 marca br. do konsultacji zewnętrznych" - poinformowało w piątek PAP biuro prasowe Ministerstwa Finansów.
Zgodnie z nowym projektem do zadań Rady Funduszu należeć ma m.in. określanie, na wniosek Zarządu Funduszu, procentowego podziału opłaty rocznej na fundusz stabilizacyjny.
"W projekcie zaproponowano zmianę podstawy naliczania opłaty rocznej oraz mechanizm finansowania funduszu stabilizacyjnego w ramach już obecnie ponoszonej opłaty na Bankowy Fundusz Gwarancyjny" - napisano w uzasadnieniu.
"Wysokość procentowego podziału opłaty na BFG będzie zapewniać uwzględnienie czynnika antycykliczności oraz odpowiedniego (pożądanego) poziomu wysokości funduszu stabilizacyjnego" - dodano.
W projekcie pojawiła się możliwość przenoszenia środków funduszu stabilizacyjnego na fundusz pomocowy (bez możliwości przenoszenia w stronę odwrotną). Projekt uwzględnia również uwagę BGK co do braku podstaw naliczania opłaty od instrumentów długoterminowego finansowania działalności przez banki (np. obligacji).
Projekt ustawy przewiduje utworzenie w ramach Bankowego Funduszu Gwarancyjnego nowego funduszu własnego, zwanego funduszem stabilizacyjnym, jako źródło dodatkowych środków na finansowanie ewentualnych przyszłych działań mających na celu utrzymanie stabilności sektora bankowego.
Źródłem finansowego zasilania funduszu stabilizacyjnego byłyby wpływy z tytułu części opłaty rocznej. Obowiązek uiszczania tej opłaty nałożony jest na podmioty objęte systemem gwarantowania, czyli banki krajowe oraz odziały banków zagranicznych.
"Rada Funduszu podejmując uchwałę o podziale opłaty byłaby zobowiązana do wzięcia pod uwagę sytuacji w sektorze finansowym oraz możliwości podmiotów objętych systemem gwarantowania, wynikających z sytuacji w ich otoczeniu makroekonomicznym. Intencją projektodawcy jest bowiem uwzględnienie tzw. zjawiska antycykliczności, tj. nieobciążania lub niewielkiego obciążania podmiotów z tytułu wpłat na Bankowy Fundusz Gwarancyjny w okresach dekoniunktury" - napisano w uzasadnieniu projektu. (PAP)
seb/ bg/ osz/