Trwa ładowanie...
d4e68kv

MF sfinansowało całość tegorocznych potrzeb pożyczkowych, trwa prefinansowanie potrzeb na '12

28.10. Warszawa (PAP) - W październiku Ministerstwo Finansów sfinansowało całość tegorocznych potrzeb pożyczkowych budżetu, a obecnie trwa prefinansowanie potrzeb na 2012 rok,...

Share
d4e68kv

28.10. Warszawa (PAP) - W październiku Ministerstwo Finansów sfinansowało całość tegorocznych potrzeb pożyczkowych budżetu, a obecnie trwa prefinansowanie potrzeb na 2012 rok, dlatego będą kontynuowane przetargi obligacji na rynku krajowym, dla zapewnienia rezerwy złotowej i walutowej - poinformował Piotr Marczak, dyrektor Departamentu Długu Publicznego w resorcie finansów. Dodał, że MF ma obecnie na rachunku środki złotowe i walutowe o wartości około 45 mld zł.

"Wykorzystaliśmy wczorajszą wyraźną poprawę nastrojów rynkowych do przyśpieszenia finansowania potrzeb pożyczkowych. Wczorajsza sprzedaż 2 mld USD obligacji 10-letnich nominowanych w USD oraz dzisiejszy wpływ kredytu z EBI o wartości 440 mln euro oznacza, że sfinansowaliśmy już w całości tegoroczne potrzeby pożyczkowe i trwa proces prefinasowania potrzeb przyszłorocznych" - powiedział Marczak.

"Kontynuować będziemy sprzedaż obligacji na rynku krajowym, aby dysponować rezerwą środków zarówno złotowych, jak i walutowych. Pozwoli to nam elastycznie kształtować poziom i strukturę środków przechodzących na następny rok w reakcji na sygnały płynące z rynków globalnych i polskiego rynku finansowego" - dodał.

Polska uplasowała w czwartek na rynku 10-letnie obligacje za 2 mld USD, wycena wyniosła 280 pb powyżej rentowności amerykańskich obligacji rządowych o porównywalnej zapadalności

d4e68kv

"Zgodnie z planem i zapotrzebowaniem rynku wystawimy w listopadzie do sprzedaży po raz drugi nowy benchmark 5-letni. Oferta sprzedawanych obligacji na przetarg zamiany jest elastyczna i obejmuje szeroki zestaw obligacji. Ostateczny wybór z tego zestawu będzie uzależniony od preferencji inwestorów i sytuacji rynkowej" - podkreśla Marczak.

MF na jednym przetargu, 16 listopada, zaoferuje obligacje PS1016 za 1,0-3,5 mld zł.

Dyrektor departamentu w MF poinfomował, że na koniec października utrzymamy został wysoki poziom rezerw środków złotowych i walutowych o łącznej wartości około 45 mld zł.

Marczak podał również, że we wrześniu portfel papierów skarbowych inwestorów zagranicznych wzrósł o 0,2 mld zł (w tym obligacji o 1,5 mld zł) osiągając kolejny rekordowy poziom 157,7 mld zł (155,8 mld zł).

"Od początku roku wartość papierów skarbowych w posiadaniu inwestorów zagranicznych wzrosła o 29,4 mld zł. W październiku saldo przepływów kapitału zagranicznego jest obecnie dodatnie. W ostatnich dwóch miesiącach inwestorzy zagraniczni generalnie skracali pozycje w papierach z krótszego odcinka krzywej, a zwiększali ze średniego i najdłuższego" - dodał. (PAP)

bg/ ana/

d4e68kv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4e68kv
d4e68kv