MF wprowadzi zmiany w strukturze oferowanych obligacji skarbowych na aukcjach

Warszawa, 22.12.2016 (ISBnews) - Departament Długu Publicznego Ministerstwa Finansów wprowadzi nowy model ustalania struktury obligacji oferowanych do sprzedaży na przetargach w celu m.in. ograniczenia zmienności cen obligacji na rynku wtórnym, poinformował resort finansów. Zmiany mają obowiązywać od stycznia 2017 r. 

22.12.2016 | aktual.: 22.12.2016 13:23

"Celem wprowadzenia nowego modelu jest ograniczenie zmienności cen obligacji na rynku wtórnym, w szczególności w okresach przedaukcyjnych, oraz ograniczenie ryzyka niedostosowania podaży do aktualnych warunków rynkowych" - czytamy w komunikacie.

Według resortu, w efekcie, zmiana powinna przełożyć się na zwiększenie efektywności i płynności rynku skarbowych papierów wartościowych. Propozycja nowych zasad skonsultowana została z dealerami skarbowych papierów wartościowych oraz pozostałymi inwestorami krajowymi i zagranicznymi.

Główne założenia nowego modelu:

- Na każdym przetargu obligacji (kasowym i zamiany) wystawiany będzie pakiet składający się z 5 serii obligacji aktualnie emitowanych, tj. obligacje on-the-run typu OK, PS, DS, WZ krótszy, WZ dłuższy. Dodatkowo, jako szósta seria mogą być oferowane obligacje typu WS albo IZ, w zależności od zapotrzebowania zgłaszanego przez rynek.

- Łączna podaż kwartalna, miesięczna czy na konkretnym przetargu nie ulegnie zwiększeniu w stosunku do obecnego modelu.

- Finansowanie potrzeb pożyczkowych na przetargach obligacji, co do zasady, będzie się odbywało zgodnie z założeniami "Strategii zarządzania długiem sektora finansów publicznych w latach 2017-2020", która zakłada m.in. utrzymanie średniej zapadalności długu krajowego na poziomie nie niższym niż 4 lata oraz dążenie do osiągnięcia docelowego poziomu 4,5 roku (wg danych na koniec listopada br. średnia zapadalność wyniosła 4,44 roku).

- Sprzedaż jednej obligacji na przetargu nie będzie wyższa niż 50% górnej wartości przedziału podaży na dany przetarg, o ile zgłoszony popyt będzie to umożliwiać.

- Jednocześnie, MF dążyć będzie, w miarę możliwości, do utrzymania relacji popytu do sprzedaży dla poszczególnych papierów oferowanych na przetargu na poziomach nie niższych niż średnio w 2016 r.

- Sprzedaż obligacji na przetargach uzupełniających pozostanie na dotychczasowych zasadach.

- Po pierwszym kwartale 2017 r. nastąpi przegląd i ocena efektywności nowych zasad. W przypadku przetargów zamiany, mając na uwadze względy operacyjne, możliwe jest ograniczenie liczby oferowanych papierów (po konsultacji z DSPW, ogłoszone najpóźniej w planie podaży na miesiąc, w którym przetarg zamiany miałby się odbyć).

(ISBnews)

Źródło artykułu:ISBnews
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)