Trwa ładowanie...
ddnrr7p

MF ws. decyzji Rady Wykonawczej Międzynarodowego Funduszu Walutowego (komunikat)

...

Share
ddnrr7p

23.12. Warszawa - Wydział Prasowy Ministerstwa Finansów informuje:

Ministerstwo Finansów potwierdza, że 22 grudnia 2010 roku w Waszyngtonie Rada Wykonawcza Międzynarodowego Funduszu Walutowego nieformalnie zatwierdziła przedłużenie Polsce Elastycznej Linii Kredytowej (FCL - Flexible Credit Line). Tym samym kwota dostępnych środków wzrasta z ok. 21 mld USD (1000 proc. kwoty członkowskiej Polski w MFW) do ok. 29 mld USD (1400 proc. kwoty członkowskiej Polski w MFW), a okres na jej wykorzystanie zostanie wydłużony z jednego roku do dwóch lat.

Podwyższenie kwoty wynika ze zmian w funkcjonowaniu Elastycznej Linii Kredytowej, które obowiązują od sierpnia 2010 roku, i z których Polska zdecydowała się skorzystać. Dołączyliśmy tym samym do Meksyku, który również w nieformalnym trybie uzyskał obietnicę takiego samego wydłużenia swojej linii i podniesienia jej do 1500 proc. kwoty członkowskiej.

Polska, tak jak w przypadku poprzednich dwóch linii, nie ma zamiaru wykorzystywać przyznanych środków, lecz traktuje je jako zabezpieczenie przed zewnętrznymi ryzykami gospodarczymi. Elastyczna Linia Kredytowa to instrument Funduszu przyznawany krajom o bardzo silnych fundamentach gospodarczych, przejrzystej i konsekwentnej polityce fiskalnej i pieniężnej oraz stabilnym i transparentnym nadzorze nad rynkiem finansowym.

UWAGA: Komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ akuc/

ddnrr7p

Podziel się opinią

Share
ddnrr7p
ddnrr7p