Trwa ładowanie...
d3jz45r

MF ws. konferencji nt. międzynarodowej współpracy celnej (komunikat)

...

d3jz45r
d3jz45r

26.01. Warszawa - MF informuje:

26 stycznia, z okazji Światowego Dnia Służby Celnej, w Warszawie odbyła się konferencja nt. międzynarodowej współpracy celnej w kontekście polityki wschodniej i priorytetów Polski w czasie prezydencji w Unii Europejskiej.

Podczas dyskusji panelowej omówiono kierunki polityki wschodniej Polski i UE oraz przedstawiono przedsięwzięcia i projekty podejmowane w ramach międzynarodowej współpracy celnej z krajami sąsiednimi i w ramach Partnerstwa Wschodniego. - Współpraca polega m.in. na wspólnych szkoleniach z zakresu procedur kontrolnych i tranzytowych z kolegami z Ukrainy i Białorusi - wyjaśnił podsekretarz stanu w MF, szef Służby Celnej Jacek Kapica. Podczas szkoleń kraje partnerskie poznają polskie systemy informatyczne po to, by następnie uruchomić podobne w swoich państwach. - Nasze kraje są bardzo aktywne w realizacji misji EUBAM na granicy mołdawsko-ukraińskiej - podkreślił Jacek Kapica.

Dyskutowano również nt. współpracy Służby Celnej z organizacjami pozarządowymi we wzmacnianiu służb celnych krajów Partnerstwa Wschodniego. Jacek Kapica przedstawił priorytetowe zadania SC podczas sprawowania przewodnictwa w Radzie UE: - Służba Celna realizować będzie m.in. zadania z zakresu ochrony praw własności intelektualnej oraz - co bardzo ważne - skupiać się na kontroli i obsłudze wschodniej zewnętrznej granicy UE.

d3jz45r

W konferencji uczestniczyli ambasadorowie krajów Partnerstwa Wschodniego, państw tworzących z Polską trio prezydencji (Dania i Cypr), oficerowie łącznikowi ds. celnych i podatkowych urzędujący w Polsce, a także przedstawiciele Komisji Europejskiej w Polsce, ministerstw i Straży Granicznej. W dyskusji wzięli udział również przedstawiciele organizacji pozarządowych, które wspólnie ze Służbą Celną realizują projekty dotyczące współpracy międzynarodowej.

Z okazji Światowego Dnia Służby Celnej wyróżniający się w pracy funkcjonariusze otrzymali odznaki Zasłużony dla Służby Celnej, a osoby zaangażowane we współpracę międzynarodową - dyplomy od sekretarza generalnego Światowej Organizacji Celnej Kunio Mikuriya.

UWAGA: Komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ wni/

d3jz45r
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3jz45r