Trwa ładowanie...
d18p6uh
30-09-2016 15:24

MF zaoferuje obligacje za 14-28 mld zł na 3-4 przetargach w IV kwartale

Warszawa, 30.09.2016 (ISBnews) - Ministerstwo Finansów zorganizuje w IV kw. br. 3-4 przetargi obligacji skarbowych, oferując na nich papiery o łącznej wartości 14-28 mld zł, podał resort. Planowane są również 1-2 przetarg zamiany obligacji, ewentualne przetargi bonów skarbowych odbywać się będą w ramach zarządzania poziomem rezerwy płynnościowej budżetu państwa. Po trzech kwartałach sfinansowanych jest ok. 91% całorocznych potrzeb pożyczkowych, poinformował wiceminister finansów Piotr Nowak.

d18p6uh
d18p6uh

Na przetargach sprzedaży obligacji hurtowych struktura podaży uzależniona będzie od sytuacji rynkowej, zaś na przetargach zamiany do odkupu byłyby oferowane obligacje zapadające w 2017 r., podano w komunikacie.

Jeśli chodzi o finansowanie zagraniczne, możliwe są emisje publiczne obligacji na rynkach zagranicznych: możliwe wpływy z kredytów z międzynarodowych instytucji finansowych określono na do 0,9 mld euro. Resort przewiduje też możliwość pozyskiwania dodatkowego finansowania poprzez emisje obligacji w systemie private placement, podał też resort.

"Po trzech kwartałach mamy sfinansowane ok. 91% całorocznych potrzeb pożyczkowych. W czwartym kwartale zorganizujemy zgodnie z planem 5 przetargów obligacji. W zależności od sytuacji rynkowej będą to trzy przetargi sprzedaży i dwa zamiany lub cztery przetargi sprzedaży i jeden zamiany" - napisał Nowak w komentarzu do podaży papierów skarbowych.

Dodał, że na pierwszym przetargu w październiku zaoferowany zostanie nowy benchmark dziesięcioletni (DS0727).

d18p6uh

"25 października na rynek wypłynie ok. 21 mld zł w związku z wykupem i obsługą obligacji, co weźmiemy pod uwagę kształtując ofertę na drugi przetarg. Planowana jest emisja nowego benchmarku pięcioletniego (PS0422). W najbliższej przyszłości nie planujemy emisji bonów skarbowych" - napisał Nowak.

"W sierpniu portfel złotowych papierów skarbowych inwestorów zagranicznych zwiększył się o 3,6 mld zł, co wynikało z istotnego wzrostu zaangażowania nierezydentów w obligacje średnio- i długoterminowe (9,1 mld zł), przy redukcji ich portfela obligacji krótkoterminowych, w tym zwłaszcza o zapadalności do 1 roku (4,5 mld zł)" - podsumował wiceminister.

(ISBnews)

d18p6uh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d18p6uh