Trwa ładowanie...
d3zaqjx
d3zaqjx

MF zapowiada wejście w życie podatku od sprzedaży detalicznej w połowie marca

Warszawa, 27.01.2016 (ISBnews) - Podatek od sprzedaży detalicznej wejdzie w życie najprawdopodobniej w połowie marca, lub w drugiej połowie marca br., zapowiedział minister finansów Paweł Szałamacha.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d3zaqjx

Podczas konferencji prasowej minister odniósł się również do zarzutów sugerujących, że kwota wolna od podatku jest za niska i podatek uderzy w małe rodzinne firmy handlowe.

"Według różnych szacunków i propozycji jakie otrzymaliśmy od organizacji handlowych najczęściej pojawiał się próg na poziomie 12 mln zł rocznie. My zaproponowaliśmy znacznie wyższy, czyli 18 mln zł. Zdecydowaliśmy się ten dochód zwolniony bardzo mocno - w stosunku do oczekiwań przedsiębiorców - zwiększyć, wychodząc im naprzeciw" - powiedział Szałamacha.

Minister potwierdził również szacunki, że resort z prowadzonego podatku oczekuje wpływów na poziomie 2 mld zł.

d3zaqjx

Rzecznik rządu podkreślił, że projekt ten będzie poddany jeszcze konsultacjom społecznym i niebawem zostanie opublikowany.

W poniedziałek minister finansów złożył do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów (KPRM) projekt ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej. Zgodnie z projektem kwota wolna od opodatkowania to 1,5 mln zł netto miesięcznie. Podatnicy, którzy nie przekroczą tej kwoty będą zwolnieni z podatku i nie będą obowiązani do składania deklaracji podatkowych. Podatek od sprzedaży detalicznej będzie podatkiem progresywnym ze stawką 0,7% obciążającą przychód nieprzekraczający w danym miesiącu kwoty 300 mln zł oraz stawką 1,3% od nadwyżki przychodu ponad 300 mln zł w tym miesiącu. Projekt przewiduje również stawkę 1,9 % od przychodów ze sprzedaży detalicznej prowadzonej w soboty, niedziele i inne dni ustawowe wolne od pracy.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami wpływy z tytułu podatku będą jednym ze źródeł finansowania programu "500 plus".

(ISBnews)

d3zaqjx

Podziel się opinią

Share

d3zaqjx

d3zaqjx