Trwa ładowanie...
d2rhf03

MFW: kryzys bez precedensu, ale nie panikujmy

Obecny międzynarodowy kryzys kredytowy jest bezprecedensowy, ale nie należy wpadać w panikę - stwierdził szef Międzynarodowego Funduszu Walutowego Dominique Strauss-Kahn w wywiadzie dla agencji AFP.
Share
d2rhf03

_ Doświadczamy bezprecedensowego kryzysu finansowego, bo wywodzi się on z samego "serca systemu", z USA, a nie z jego "peryferiów" i dotknął jednocześnie cały świat _ - powiedział Strauss-Kahn.

_ Niektóre części świata są bardziej lub mniej dotknięte przez kryzys, ale jest ogólne spowolnienie _ - dodał.

_ Cała globalna gospodarka spowolni tempo o 0,5-2,0 proc., w tym Chiny i Europa _ - stwierdził Strauss-Kahn.

d2rhf03

_ Coś, co zdarza się pierwszy raz, jest bardziej niebezpieczne niż coś, co się powtarza, ale różnica pomiędzy kryzysem finansowym z 1929 r. jest taka, że mamy instrumenty, które wprawdzie nie umożliwiają nam uniknięcia kryzysu, ale złagodzenie jego konsekwencji i korektę jego skutków _ - ocenił przedstawiciel MFW.

Dodał, że fakt, iż kilka banków w USA przechodzi restrukturyzację, nie powinien prowadzić do paniki.

_ Ale te zdarzenia powodują wzrost niepewności, i nie można w krótkiej perspektywie wykluczyć wystąpienia napięć na rynkach finansowych z innymi bankami, oprócz Lehman Brothers, będącymi w złym położeniu _ - powiedział Strauss-Kahn.

W poniedziałek jeden z największych banków inwestycyjnych w USA Lehman Brothers wystąpił o sądową ochronę przed wierzycielami, a inny, Merrill Lynch, został wykupiony przez konkurenta.

Poważne kłopoty ma ubezpieczyciel AIG.

Wcześniej upadł jeden z największych domów maklerskich Bear Stearns. (PAP)

aj/ jtt/

d2rhf03

Podziel się opinią

Share
d2rhf03
d2rhf03