MFW podtrzymał prognozę wzrostu PKB Polski w 2014 r. na poziomie 3,1%
Warszawa, 15.05.2014 (ISBnews) - Wzrost gospodarczy w Polsce zaczyna się umacniać i według prognoz PKB w latach 2014-2015 wyniesie odpowiednio 3,1% i 3,4%, wynika z raportu...
15.05.2014 17:20
Warszawa, 15.05.2014 (ISBnews) - Wzrost gospodarczy w Polsce zaczyna się umacniać i według prognoz PKB w latach 2014-2015 wyniesie odpowiednio 3,1% i 3,4%, wynika z raportu Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) przygotowanego w ramach dorocznego przeglądu naszego kraju. Oznacza to utrzymanie prognozy na ten rok w porównaniu do prognoz przedstawionych w kwietniu i podniesienie o 0,1 pkt proc. prognozy na rok przyszły.
"W końcowym oświadczeniu eksperci Funduszu stwierdzili, że po cyklicznym spowolnieniu w latach 2012-2013 wzrost gospodarczy w Polsce zaczyna się umacniać. MFW podwyższył prognozy wzrostu PKB na lata 2014-2015 do odpowiednio 3,1% i 3,4%" - czytamy w komunikacie resortu finansów.
Według MFW, inflacja pozostaje na niskim poziomie. Wraz z ożywieniem należy oczekiwać kontynuacji umiarkowanej konsolidacji fiskalnej w celu zapoczątkowania spadkowego trendu długu publicznego.
"W tym kontekście MFW oczekuje również wspierającej roli polityki monetarnej. Według Funduszu obecne ożywienie gospodarcze powinno utrzymać się w 2014 r. przy silniejszym popycie krajowym i spadającym bezrobociu. Eksperci MFW wskazują na reformy rynku pracy oraz otoczenia biznesu jako na główne działania wspierające potencjalny wzrost polskiej gospodarki" czytamy dalej.
Szefowa misji MFW w Polsce Julie Kozack uważa, że instrumenty stabilizacyjne zadziałały w Polsce odpowiednio. Fundusz spodziewa się obecnie dalszej konsolidacji fiskalnej.
"W średnioterminowej perspektywie Polska musi dążyć do dalszego wzrostu gospodarczego. Będzie to jednak wymagało zmian strukturalnych, między innymi na rynku pracy" - podsumowała.
MFW ocenia, że proces konsolidacji fiskalnej przebiega prawidłowo. Według prognoz Funduszu, deficyt sektora rządowego i samorządowego (general government deficit) spadnie w 2014 r. do poziomu 3,3% PKB z 4,3% w 2013 r. Fundusz dostrzega pozytywne skutki przeprowadzonych ostatnio zmian w systemie emerytalnym, które znalazły wyraz w poprawie wskaźników fiskalnych.
"Jednocześnie MFW podkreśla potrzebę dalszej reformy systemu zabezpieczenia społecznego. Dotyczy to ewentualnych zmian w mechanizmie indeksacji, w systemie emerytur dla uprzywilejowanych grup zawodowych oraz w obszarze rent inwalidzkich. Zmiany w systemie emerytalnym uzupełnione dodatkową konsolidacją fiskalną umożliwią osiągnięcie średniookresowych celów fiskalnych w postaci strukturalnego deficytu na poziomie 1% PKB w 2016 r. oraz długu publicznego na poziomie 43% PKB w 2019 r." - napisano także w materiale.
Fundusz podkreśla dobrą kondycję i odporność polskiego sektora finansowego na wstrząsy. System bankowy cechuje się właściwą kapitalizacją, płynnością i rentownością. Dotychczasowy skuteczny nadzór finansowy powinien szczególnie skupić się na kontrolowaniu sytuacji w zakresie kredytów zagrożonych. MFW wzywa do rychłego wdrożenia przepisów dotyczących nadzoru makroostrożnościowego oraz uporządkowanej likwidacji banków, podał też resort.
Misja MFW przebywała w Polsce w dniach 6-15 maja 2014 r. w ramach statutowego, dorocznego przeglądu Polski (tzw. przegląd w ramach art. IV Statutu MFW), zapoznając się z aktualną sytuacją gospodarczą Polski oraz planami w zakresie polityki gospodarczej, fiskalnej i monetarnej.
(ISBnews)