Trwa ładowanie...
d1y28k8
gospodarka

MG: łagodniejsze przepisy w znakowaniu towarów (komunikat)

...

Share
d1y28k8

21.03. Warszawa - Ministerstwo Gospodarki informuje:

Komitet Rady Ministrów przyjął 20 marca 2014 r. projekt nowelizacji ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Zgodnie z propozycją Ministerstwa Gospodarki przedsiębiorca, który wprowadza towar na polski rynek nie będzie musiał podawać adresu dystrybutora, który ma siedzibę w Polsce. - Zmiana ustawy zlikwiduje koszt dodatkowego oznakowania produktu czy opakowania przy oferowaniu go na polskim rynku. Takie rozwiązania tworzą bardziej sprzyjające warunki do poszerzenia oferty towarów. - podkreśla wicepremier, Janusz Piechociński. Oszczędności dla przedsiębiorców z tego tytułu szacowane są na 70 mln zł rocznie.

Przygotowane w ramach prac deregulacyjnych Ministerstwa Gospodarki zmiany ułatwią prowadzenie firmy poprzez liberalizację obowiązków przedsiębiorcy oraz zapewnią realizację wspólnotowej zasady swobody przepływu towarów.

d1y28k8

Zgodnie z propozycją MG, zastosowanie będą miały reguły oznaczania towarów określone w ustawie o ogólnym bezpieczeństwie produktów. Umożliwi to dowolne oznaczenie produktu firmą przedsiębiorcy, który jest wytwórcą produktu, wyznaczonym przedstawicielem wytwórcy, importerem lub innym przedsiębiorcą w obrocie, jeśli jego działanie wpływa na właściwości produktu związane z jego bezpieczeństwem.

Przedsiębiorca z Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) będzie mógł oznaczyć produkt adresem firmy, która znajduje się tym terytorium.

Propozycja MG zakłada także zniesienie obowiązku oznaczania towaru informacją umożliwiającą identyfikację towaru, jeśli jego przeznaczenie w sposób oczywisty wynika z istoty towaru i zapewnia nabywcy świadomy wybór.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ amt/

d1y28k8

Podziel się opinią

Share
d1y28k8
d1y28k8