MG: popieramy wniosek Serbii o członkostwo w UE (komunikat)

...

01.06. Warszawa - Ministerstwo Gospodarki informuje:

"Nasza współpraca gospodarcza rozwija się znakomicie. W 2010 r. polsko-serbska wymiana handlowa wzrosła o 82 proc." - powiedział wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak podczas spotkania z ministrem gospodarki i rozwoju regionalnego Serbii Nebojsą Ciriciem. Rozmowy odbyły się 1 czerwca 2011 r. w MG.

Podczas spotkania została podpisania umowa o współpracy gospodarczej obu krajów. Zakłada ona powołanie Polsko-Serbskiej Komisji Mieszanej, której celem będzie wyznaczenie konkretnych dziedzin i projektów bilateralnej współpracy. "Chcielibyśmy zapraszać do rozmów, poza ekspertami, także organizacje samorządu gospodarczego oraz przedsiębiorców" - zaznaczył wicepremier Pawlak. Zdaniem wiceszefa polskiego rządu porozumienie o współpracy będzie także mocnym impulsem do dalszego rozwoju relacji gospodarczych Polski i Serbii. "Nasza wymiana handlowa przekroczyła już poziom sprzed kryzysu, ale nadal istnieje ogromny potencjał do wykorzystania" - zauważył wiceszef polskiego rządu.

"W 2010 r. odnotowaliśmy 82 procentowy wzrost polsko-serbskiej wymiany handlowej" - przypomniał wicepremier Pawlak. Dodał, że nasz eksport osiągnął wartość 281,6 mln euro, co stanowi wzrost o około 90 proc., a import z Serbii wyniósł 77,1 mln euro (wzrost o 60 proc.). Podczas wizyty w Warszawie minister Cirić spotkał się także z grupą około 20 polskich przedsiębiorców w ramach Polsko-Serbskiego Forum Gospodarczego. "Chcemy widzieć na naszym rynku więcej polskich firm. Będę przekonywał, że mój kraj jest dobrym i perspektywicznym miejsce do lokowania inwestycji" - podkreślił minister.

Minister Cirić wyraził nadzieję, że Serbii uda się uzyskać statut państwa kandydackiego do końca bieżącego roku, a więc w trakcie trwania polskiej Prezydencji. "Chętnie skorzystamy z polskich doświadczeń z procesu przystępowania do UE" - podsumował.

UWAGA: Komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ mick/

Źródło artykułu:PAP
gospodarkamgdyplomacja

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)