MG: sprzedaż gazu przez giełdę uniezależnia politycznie i biznesowo
Dzięki sprzedaży gazu poprzez giełdę oddziaływanie polityczne czy biznesowe na poszczególne rynki może być mniejsze - mówił wicepremier Janusz Piechociński podczas debaty w PAP o znaczeniu giełd gazu i infrastruktury przesyłowej dla bezpieczeństwa energetycznego.
Wicepremier Janusz Piechociński odniósł się do rekomendacji Europejskiego Kongresu Finansowego, by Unia Europejska dążyła do wprowadzenia obowiązku sprzedaży części importowanego gazu przez giełdę (tzw. obligo giełdowe).
Szef resortu gospodarki podkreślił, że obecnie cena, dostępność i pewność energii jest kluczowa z punktu widzenia konkurencyjności rynków.
Również przewodniczący Rady Gospodarczej przy premierze Jan Krzysztof Bielecki zauważył, że propozycja sprzedaży gazu przez giełdę jest bardzo przejrzystym mechanizmem i dopełnia polski projekt unii energetycznej.
Wiceprezes PGNiG Jerzy Kurella przekonywał, że obligo giełdowe jest wyłącznie narzędziem do liberalizacji rynku. "Nie ma takiej możliwości, byśmy rozwiązali wszystkie problemy związane z liberalizacją rynku gazu poprzez obligo giełdowe" - zaznaczył.
Przypomniał, że PGNiG udało się zrealizować obligo giełdowe w 2013 r. na poziomie 2-3 proc., a nie jak było zapisane w ustawie na poziomie 30 proc. "Nie było strony popytowej. Rynek nie był przygotowany do tak dużej rewolucji" - zaznaczył.
Kurella podkreślił, że w tym roku obligo giełdowe dla PGNiG ma wynieść 40 proc., a od 1 stycznia 2015 r. 55 proc. "Jesteśmy przekonani, że będziemy blisko zrealizowania obowiązku ustawowego. Od 1 sierpnia ruszy operacyjnie spółka PGNiG Obrót Detaliczny. Będzie ona kreować popyt po stronie Towarowej Giełdy Energii" - zapowiedział.
Dodał, że sam mechanizm giełdy jest dobry, ale nie jest panaceum na wszystkie kwestie związane z zakupem gazu.
Środowa debata w PAP nawiązuje do rekomendacji przyjętych podczas czerwcowego Europejskiego Kongresu Finansowego, którego PAP był partnerem medialnym.
Uczestnicy kongresu uznali, że "Państwa UE powinny tworzyć wspólny rynek gazu poprzez stopniową integrację kolejnych regionów Europy, z uwzględnieniem regionalnych różnic". Postulowali też, by Komisja Europejska wprowadziła mechanizmy zapewniające nie tylko bezpieczeństwo energetyczne, ale również niedopuszczenie do wykorzystywania gazu jako narzędzia politycznego szantażu.
W rekomendacjach EKF był także postulat, by Unia Europejska dążyła do wprowadzenia obowiązku sprzedaży części importowanego gazu przez giełdę (tzw. obligo giełdowe), gdyż utworzenie płynnych rynków regionalnych zwiększy ich pozycję negocjacyjną oraz rozwinie regionalne punkty obrotu gazem.
Debata ma charakter zamknięty, jej przebieg można śledzić on line w godz. 10-12 na stronie www.pap.pl.
PAP organizuje debatę we współpracy z Gdańską Akademią Bankową.